ZUS: Chcesz mieć wysoką emeryturę – pracuj legalnie i długo

Chcesz mieć wysoką emeryturę – pracuj legalnie i długo - w ten zwięzły sposób Zakład Ubezpieczeń Społecznych tłumaczy, co ma wpływ na wysokość naszych przyszłych emerytur. Najważniejsze jest to ile pieniędzy zgromadziliśmy na swoim indywidualnym koncie emerytalnym w ZUS.

Każdy rok pracy dłużej po osiągnięciu wieku emerytalnego podwyższa przyszłe wypłaty o około 10 -15 proc.
  • Gdy ZUS wylicza wysokość emerytury lub renty uwzględnia czas aktywności zawodowej i przebywania na zwolnieniach, pobierania zasiłków oraz innych świadczeń.
  • To tzw. okresy składkowe i nieskładkowe. Jeśli chcemy, by emerytura była jak najwyższa, powinniśmy unikać tych drugich.
  • ZUS podał, że każdy rok pracy dłużej po osiągnięciu wieku emerytalnego podwyższa przyszłe wypłaty o około 10 -15 proc.

Zwolnienie chorobowe, urlop wychowawczy nie zwiększają naszej emerytury

Według rzeczniczki, do okresów nieskładkowych należy zaliczyć między innymi okres pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy.

Dokładnie tak samo jest, gdy jesteśmy na zasiłku opiekuńczym oraz świadczeniu rehabilitacyjnym, zasiłku przedemerytalnym i świadczeniu przedemerytalnym, a także udokumentowanej niezdolności do pracy, za które wypłacone zostały z Funduszu Pracy zasiłki dla osób bezrobotnych, zasiłki szkoleniowe oraz stypendia.

Choć zasadniczo to okresy składkowe decydują o wysokości naszego świadczenia emerytalnego, w niektórych sytuacjach również okresy nieskładkowe mogą przyczynić się do jego zwiększenia.

Należy bowiem pamiętać, że okresy nieskładkowe zostaną zaliczone do ogólnego stażu pracy w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 udokumentowanych okresów składkowych. Wyjątek stanowią okresy urlopów wychowawczych i przerw na wychowywanie dzieci do 4 roku życia w wymiarze do 6 lat, które nie podlegają ograniczeniu do 1/3 i są obliczane - do ustalenia kapitału początkowego - jako okresy składkowe.

Zatem podczas ustalania prawa do świadczenia emerytalnego okresy składkowe brane są pod uwagę w pełnym wymiarze, to znaczy tyle, ile rzeczywiście trwały, natomiast okresy nieskładkowe tylko w wysokości nieprzekraczającej 1/3 łącznej wysokości okresów składkowych. Dzięki temu rozwiązaniu osoby studiujące mogą liczyć na doliczenie czasu studiów do ogólnego stażu, jeśli nie przekroczy on 1/3 wysokości tych składkowych.

Wysoka emerytura, czyli w teorii efekt wielu lat pracy

Rzeczniczka regionalna ZUS przekonuje, że dłuższa praca sprawia, że wypłacana na starość emerytura jest wysoka z racji tego, że środki gromadzone na indywidualnym koncie emerytalnym są dłużej odkładane, co roku waloryzowane oraz statystyczna średnia długość życia się skraca. Co oznacza, że podstawę obliczenia emerytury będziemy dzielić przez mniejszą liczbę miesięcy, a efektem będzie wyższa emerytura.

Rzeczniczka regionalna ZUS przekonuje, że dłuższa praca sprawia, że wypłacana na starość emerytura jest wysoka z racji tego, że środki gromadzone na indywidualnym koncie emerytalnym są dłużej odkładane, co roku waloryzowane oraz statystyczna średnia długość życia się skraca.

Najwyższą emeryturę na Dolnym Śląsku - 26 tys. zł dostaje lekarz, mieszkaniec Wrocławia po 54 latach pracy w zawodzie. 19 groszy emerytury płynie, co miesiąc do mieszkanki Wałbrzycha, która przepracowała w swoim życiu tylko pół roku na umowie zlecenia.

- Osoby, które dostają wysokie emerytury to seniorzy, którzy na emeryturę przeszli późno dopiero po przepracowaniu wielu dziesiątków lat. Oczywiście wysokość naszych zarobków ma także wpływ na to, co na nasze konto będzie wpływało po zakończeniu aktywności zawodowej, ale liczą się przede wszystkim staż, regularny wpływ składek na emerytalne konto i nie śpieszenie się z przejściem na emeryturę – mówi Iwona Kowalska-Matis.

Nowy kalkulator ZUS pozwoli wyliczyć przyszłą emeryturę

Prognozowaną wysokość swojej przyszłej emerytury można poznać logując się na swoje indywidualne konto na platformie internetowej PUE ZUS. Co roku Zakład przygotowuje podsumowanie składek według stanu na 31 grudnia.

- Żeby zobaczyć ile zgromadziliśmy na swoim emerytalnym koncie i jak będzie wyglądała nasza przyszła emerytura wystarczy zalogować się na swoje konto na naszej platformie internetowej, potem wejść w „Panel ubezpieczonego”, po lewej stronie wybrać zakładkę „Informacje o stanie konta” – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

Rzeczniczka zachęca także do skorzystania z nowego kalkulatora emerytalnego, który pozwala obliczyć wysokość emerytury tym osobom, które chcą sprawdzić czy opłaca im się przejść na emeryturę w bieżącym roku. Do niedawna kalkulator emerytalny „Emerytura na nowych zasadach” dostępny na PUE ZUS pozwalał wyliczyć prognozowaną wysokość świadczenia wyłącznie na kolejne lata. Teraz można samodzielnie wyliczyć przyszłą emeryturę, gdy ktoś planuje przejść na nią w bieżącym roku.

Z naszych symulacji wynika, że każdy rok pracy dłużej po osiągnięciu wieku emerytalnego podwyższa przyszłe wypłaty o około 10 -15 proc.– dodaje.

Kobiety z dużo niższymi emeryturami niż mężczyźni

Zdaniem rzeczniczki szczególnie kobiety powinny sięgnąć po to narzędzie. Różnice w wysokości emerytur dla kobiet i mężczyzn są niekiedy dosyć istotne i wynikają z tego, że panie pracują krócej, zarabiają mniej i żyją średnio statystycznie dłużej niż mężczyźni.

- Panie mają także mniejszy kapitał emerytalny, gdyż przez część swojego życia są na urlopach związanych z wychowaniem dziecka, tymczasem pracujący w tym czasie panowie ciągle płacą emerytalne składki – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis. - Na dodatek kobiety w Polsce żyją dłużej niż mężczyźni, więc ten kapitał jest dzielony przez większą ilość miesięcy tzw. dożycia, dlatego kwota kobiecej emerytury jest niższa – przestrzega.

W 2023 roku średnia dalsza długość życia liczona w miesiącach wynosi 254,3 dla kobiet (60 lat) i 210 dla mężczyzn (65 lat).

red./

źródło: www.pulshr.pl/

Horoskop

licznik odwiedzin

313016

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors