Żonkile przed I LO. Szkoła upamiętniła 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim

19 kwietnia obchodzić będziemy 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Aby upamiętnić to tragiczne wydarzenie, uczniowie I LO w Oleśnicy stworzyli mały żonkilowy skwerek wraz z tablicą pamiątkową. 

Dodatkowo uczniowie I LO przygotowali wystawę, która przypomina powstanie z perspektywy jego Bohaterów. Wiele imion i nazwisk zostało w ten sposób na nowo przywołanych, jak np. Marek Edelman, Alina Margolis-Edelman, Mordechaj Anielewicz, Mery Berg, Halina Aszkenazy- Engelhardt, Gela Seksztajn, Tosia Altman, Irena Sendlerowa, Szymcha Ratajzer-Rotem, Helena Merenholc. Uczniowie, którzy przygotowali wystawę oraz przyczynili się do stworzenia miejsca pamięci o powstaniu w getcie warszawskim, realizują niezwykle interesujące projekty poświęcone tej tematyce w ramach XXIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.
29 marca młodzież wraz z opiekunem projektu – dr Anettą Grzesik-Robak, udała się na miejsce spalonej w 1938 r. w czasie Nocy Kryształowej synagogi, gdzie znajduje się tablica informacyjna. Tam zostały złożone symboliczne żonkile oraz uczczona pamięć pomordowanych minutą ciszy. Uczniowie biorący udział w projekcie to: Maja Tracz (1c) i Hanna Tymańska (1b), Jagoda Reda i Katarzyna Sroka (1c), Weronika Habrych (2c) i Oliwia Łuczkowska (2d), Franciszek Skiba (1b) i Filip Fior (1d), Hanna Zięba i Aleksandra Dudek (2c), Zuzanna Cichy i Oliwia Szczepańska (2c), Amelia Bąk i Martyna Spasówka (3c), Aleksandra Krzysztofik i Hanna Niwa (3c), Nadia Gazda i Julia Ścibisz (3c), Marcel Pastuła i Mikołaj Putz (2c), Michalina Blachnicka i Hanna Krzyżanowska (2d).

 

red./

źródło: Starostwo Powiatowe w Oleśnicy/