Zmiany w receptach. Tych leków nie dostaniesz bez badania

Specjaliści ze środowiska medycznego, na czele z Ministerstwem Zdrowia, często niepokoili się niekontrolowanym wystawianiem recept przez tzw. receptomaty. Aby temu przeciwdziałać, pojawiła się lista substancji, na które lekarz będzie mógł wystawić zlecenie pacjentowi wyłącznie wtedy, gdy osobiście go przebada. Jak będzie działał nowy system, który ogłoszono 12 sierpnia?

Resort zdrowia ma pomysł na ograniczenie receptomatów

12 sierpnia ogłoszono projekt rozporządzenia, które wprowadza ograniczenia w wystawianiu recept na wybrane leki opioidowe przez tzw. receptomaty. Ich nadmierna aktywność oraz wiele niepokojących doniesień dotyczących serii zatruć fentanylem, zaczęto zastanawiać się nad wprowadzeniem pewnych ograniczeń. Rozmawiano również o tym, którzy lekarze będą mogli wystawiać kolejne recepty na te substancje za pomocą teleporad. Resort zdrowia dostrzega, że uzyskiwanie recept na opioidy odbywa się często albo w ogóle bez wywiadu medycznego, albo "jest to wywiad pozorowany, któremu nie sposób przydać waloru rzetelności i wiarygodności", jak uzasadnia Ministerstwo Zdrowia.

Nowe rozporządzenie wprowadza wykaz substancji odurzających, psychotropowych oraz prekursorów kategorii 1, na które recepta będzie mogła być wystawiona tylko po osobistym badaniu pacjenta przez lekarza.

Jednak nie wszyscy lekarze będą objęci tym wymogiem. Projekt zakłada, że wyjątkiem będą sytuacje, gdy receptę wystawia lekarz świadczący usługi w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, z wyłączeniem opieki nocnej i świątecznej, w przypadku kontynuacji leczenia danym preparatem.

Przy okazji nowego rozporządzenia wyróżniono sześć substancji. Są to:

  • fentanyl,
  • morfina,
  • oksykodon,
  • tramadol,
  • tapentadol,
  • buprenorfina.
"W ocenie autorów projektu stosowanie tych substancji w najwyższym stopniu wiąże się aktualnie z ryzykami opisanymi powyżej" — uzasadnia Ministerstwo Zdrowia.

Pacjenci zastanawiają się, jak będzie w przypadku recept, które zostały wystawione już wcześniej. Ministerstwo Zdrowia rozwiewa wątpliwości, tłumacząc, że recepty wystawione przed wejściem w życie nowego rozporządzenia zachowają swoją ważność, ponieważ były zgodne z wcześniejszymi przepisami. Z kolei w przypadku nowych recept, wystawionych po wdrożeniu rozporządzenia, obowiązywać będą przepisy wynikające z nowego aktu prawnego.


red./

źródło: medonet.pl/

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors