Od 2016 roku w drugi piątek maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kierowcy Zawodowego. Bardzo ważne dla zachowania bezpieczeństwa kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego jest jego zdrowie.
Zagrożenia związane z pracą kierowcy zawodowego to m.in. siedzący tryb pracy, brak ruchu i niewłaściwa dieta. Warto zwracać uwagę na to jak wygląda typowy dzień pracy i co można w nim zmienić, aby poprawić swoje samopoczucie i stan zdrowia.
- Paweł Dilis, lekarz uprawniony do badania kierowców, który zachęca kierowców do regularnych badań i rozszerzania ich zakresu, aby wykryć i leczyć możliwe schodzenia. Zaleca też zwrócenie uwagi na objawy chorób społecznych, jak cukrzyca i choroby układu krążenia - aby im zapobiegać należy poświęcić czas na zrzucenie nadmiaru kilogramów i regularny ruch.
Ruszaj się i zadbaj o postawę
Pracując jako zawodowy kierowca warto pamiętać o ruchu i choćby kilku, prostych ćwiczeniach. Podczas postoju przeznacz moment na spacer po okolicy lub skorzystanie z plenerowych siłowni, które coraz częściej pojawiają się obok parkingów. Początkowe zmotywowanie się do ćwiczeń może być trudne, jednak z pewnością przyniesie pozytywne rezultaty. Siedzący tryb życia negatywnie wpływa również na postawę i zdrowie kręgosłupa. Pomoże w tym stosowanie specjalnych podkładek pod plecy, które odpowiednio profilują kręgosłup zapobiegając jego krzywiźnie. Najlepiej zaopatrzyć się w nią w sklepach medycznych, mając pewność kupna atestowanego artykułu.
Jedz mądrze i pij wodę
To co jemy ma ogromny wpływ na to jak się czujemy i w jakim stanie jest nasze zdrowie. Pracując jako zawodowy kierowca często ma się dostęp jedynie do przydrożnych barów, warto jednak zwracać uwagę na zamawiane tam posiłki. Codzienne jedzenie fast-foodów z dużą ilością tłuszczu źle wpłynie na nasze samopoczucie i zdrowie. Zamiast tego dobrze wybrać domowe obiady z porcją warzyw, które wspomogą trawienie i dostarczą niezbędnych witamin i składników odżywczych. Niezbędną czynnością dla utrzymania zdrowia jest również picie dużej ilości wody i jednoczesne zrezygnowanie ze słodkich napoi. Odpowiednia ilość wody dostarczana do organizmu niweluje uczucie zmęczenia i problemy układu moczowego oraz wspomaga koncentrację.
Rzuć nałogi i śpij dobrze
Negatywny wpływ palenia papierosów i picia alkoholu na organizm jest powszechnie znany. Nałogi w połączeniu z siedzącym trybem pracy zwiększają ryzyko miażdżycy i zawału serca, dlatego tak ważne jest pozbycie się ich ze swojego życia. Warto również zadbać o dobrą higienę snu, czyli jego odpowiednią ilość oraz jakość. Potrzebne jest min. 8h niezakłóconego snu, co kluczowe jest dla prawidłowej koncentracji tak ważnej podczas całodziennej jazdy.
red./
źródło: 247drive.pl/