Zajęcia sportowe w gminie Oleśnica – przez zabawę do wyników

SKS w szkole podstawowej w Oleśnicy – zajęcia dla wszystkich chętnych uczniów.

Szkoła podstawowa gminy Oleśnica w Oleśnicy mieści się w ładnie odnowionym budynku. Realizowane tu są, podobnie jak w wielu innych placówkach oświatowych w całej Polsce, zajęcia w ramach programu Szkolny Klub Sportowy. Rodzice dzisiejszych uczniów być może pamiętają SKS z własnej edukacji. W latach 90. zniknęły one z rozkładów zajęć pozalekcyjnych. Od 2017 roku dzieci i młodzież znów mają okazję brać w nich udział. Zajęcia cieszą się ogromną popularnością, co cieszy – ruch i aktywność fizyczna jako alternatywa dla komputerów i smartfonów to zawsze dobry wybór.

Na profesjonalnie wyposażonej sali sportowej w szkole podstawowej gminy Oleśnica trwają właśnie zajęcia dla uczniów klas VII-VIII. Młodzi ludzie z zaangażowaniem biegają po boisku i ćwiczą rzuty piłką.

O spotkaniach w ramach Szkolnego Klubu Sportowego opowiada Marta Skorek-Hejninger, nauczycielka wychowania fizycznego w SP w Oleśnicy:

- Prowadzimy zajęcia w ramach programu SKS dla naszych uczniów w dwóch grupach, dwa razy w tygodniu. W pierwszej grupie mamy wiodące dyscypliny, takie jak siatkówka, piłka ręczna i usportowione dwa ognie. W drugiej grupie to koszykówka, piłka nożna i lekkoatletyka. Zajęcia pozwalają kształtować nawyki podejmowania aktywności fizycznej przez dzieci i młodzież. Mamy też gry rekreacyjne, takie jak badminton, ringo czy bule. Gry te sprawiają dzieciom ogromną radość i chętnie grają w nie w czasie wolnym ze swoimi rodzinami.

- Nasi uczniowie mają możliwość korzystania ze wspaniałej infrastruktury szkolnej – mówi pani Marta. – Posiadamy boisko typu orlik, dużą halę sportową wraz z siłownią oraz dwa boiska do siatkówki plażowej. Dodatkowo możemy korzystać z siłowni na świeżym powietrzu.

Na potwierdzenie tych słów przenosimy się na zewnątrz, na jedno z boisk do siatkówki plażowej. Właśnie rozgrywany jest tam mecz – wyjątkowo piękna pogoda pozwala uczniom cieszyć się ruchem na świeżym powietrzu i korzystać z wiosennych promieni słońca.

Zajęcia w ramach SKS-u jako wstęp do treningów w klubach sportowych i wygranych w zawodach.

- Dzięki zajęciom SKS-u mamy możliwość rozwijania wachlarza zainteresowań naszych uczniów – kontynuuje Marta Skorek-Hejninger. – Możemy wyzwalać w nich pasję do aktywności fizycznej. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach i są bardzo aktywne. Zdarza się, że po poznaniu danej dyscypliny sportowej uczniowie zaczynają treningi w naszych oleśnickich klubach. Jest to bardzo dobra okazja do integracji między klasowej, do rozwijania relacji koleżeńskich. Staramy się dostosować poziom ćwiczeń tak, aby każdy mógł doskonalić swoje umiejętności i znaleźć coś dla siebie.

Uczniowie z SP w Oleśnicy odnoszą wymierne sukcesy w zawodach organizowanych w gminie. Wyjątkowe zaangażowanie uczniów z SP w Oleśnicy nagrodzone zostało wieloma medalami, a sportowe osiągnięcia uwieczniono na pamiątkowych dyplomach. Uczniowie SP w Oleśnicy zajęli też II miejsce w Gminnych Zawodach w Piłkę Siatkową oraz II miejsce w Gminnym Turnieju Piłki Ręcznej Chłopców, który odbył się w listopadzie 2022 w SP w Ligocie Małej.

Od pierwszej edycji, która miała miejsce w 2017 roku, Program SKS jest wspierany przez ORLEN – największego sponsora polskiego sportu – nie tylko profesjonalnego, będącego wynikiem wieloletnich treningów naszych sportowców, ale również młodzieżowego. W 2022 roku ORLEN objął programami sportowymi ponad 300 tys. dzieci i młodzieży w całej Polsce. Pomagając w realizacji tego typu programów, ORLEN nie tylko dba o ich rozwój, ale również szuka kolejnych talentów.

 

red./

źródło: gazetawroclawska.pl/