XVII Oleśnicki Konkurs Recytatorski Poezji Lwowskiej im. Mariana Hemara

23 listopada 2023 r. w udekorowanej herbem Lwowa sali Oleśnickiej Biblioteki Publicznej odbył się finał XVII Oleśnickiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Lwowskiej i Kresowej im. Mariana Hemara.

Organizatorem konkursu jest Towarzystwo Miłośników Lwowa i Szkoła Podstawowa nr 7 im. Jana Pawła II. Konkurs odbywał się pod patronatem Burmistrza Oleśnicy Jana Bronsia, który również ufundował nagrody dla laureatów.

Celem konkursu jest szerzenie wśród młodzieży wiedzy o Lwowie i dawnych Kresach Wschodnich Rzeczpospolitej oraz o ich historycznym i kulturowym dziedzictwie poprzez literaturę piękną – poezję      i prozę. Lwów i Kresy, tak nierozerwalnie związane z historią Polski, odegrały w jej dziejach bardzo ważną rolę. Wiele wydarzeń historycznych związanych z Kresami zostało utrwalonych w dziełach literackich, a konkurs jest dobrą okazją do ich przypomnienia.

Tradycyjnie konkurs odbywa się w listopadzie w atmosferze rocznicowej związanej z obchodami Święta Niepodległości i Obroną Lwowa w 1918 r.

W finałach konkursu wzięło udział 29 uczestników z 8 oleśnickich szkół. Prezentacje finałowe odbyły się w dwóch grupach:

  1. uczniowie młodsi (klasy V–VI szkół podstawowych)
  2. uczniowie starsi (klasy VII–VIII szkół podstawowych).

Oceniała je Komisja Konkursowa w składzie: Barbara Sycianko – przewodnicząca, Dorota Bilmon – sekretarz, Barbara Słomka – członek.

W grupie młodszej:

I miejsce zajęła Anastazja Peśla ze Szkoły Podstawowej nr 3 za recytację wiersza Artura Oppmana „Orlątko”

II – Julia Płaneta również z SP nr 3

III – Emilia Łódzka z SP nr 8

Natomiast wyróżnienia otrzymali: Antonina Cichosz z SP Gminy Oleśnica, Gabriela Olszańska     i Maria Polewska, obie z SP nr 3.

W grupie starszej:

I miejsce zajęła Wiktoria Kunaj ze Szkoły Podstawowej nr 7 za recytację fragmentu wiersza Mariana Hemara „Kolęda lwowska”

II – Julia Grzeszczakowska  z SP Gminy Oleśnica

III – Mikołaj Michalak z SP nr 4

Natomiast wyróżnienia otrzymali: Oliwia Bugla ze SP Gminy Oleśnica, Allicja Synowiec z SP nr2 i Zofia Walczak z SP nr 6.

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, które wręczali: Burmistrz Oleśnicy Jan Bronś oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 im. Jana Pawła II dorota Rasała-Świtoń. Natomiast nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu otrzymali dyplomy z podziękowaniami.

Po wręczeniu nagród obecni na uroczystości wysłuchali występu laureatów, nagradzając ich gorącymi oklaskami. Na zakończenie uroczystości Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa w Oleśnicy Leszek Mulka pogratulował laureatom, a nauczycielom podziękował za trud przygotowania uczniów do konkursu.  Podziękował również paniom z komisji konkursowej za niełatwą pracę wyłanianiu laureatów    i wręczył im piękne kwiaty.

Na uroczystości, oprócz uczestników konkursu, obecni byli nauczyciele i rodzice.

Władze samorządowe  i oświatowe Oleśnicy reprezentowali:

-  Burmistrz Oleśnicy Jan Bronś,

-  dyrektor Szkoły Podstawowej 7 im. Jana Pawła II  Dorota Rasała-Świtoń.

 

red./

źródło: UM Oleśnicy/

Horoskop

licznik odwiedzin

383183

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors