Wystawa „Powstanie Wielkopolskie 1918–1919” w holu Dworca Głównego PKP we Wrocławiu

27 grudnia 2021 r., w 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, będziemy po raz pierwszy obchodzić Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. We Wrocławiu uhonorowanie nowego święta państwowego rozpoczęło się otwarciem 22 grudnia wystawy w holu Dworca Głównego we Wrocławiu.

Na planszach wystawy przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu przedstawiono najważniejsze zagadnienia związane z Powstaniem: jego genezę z uwypukleniem działań organicznikowskich przygotowujących społeczeństwo polskie Poznańskiego do odzyskania niepodległości, wybuch powstania z podkreśleniem jego spontaniczności związanej z przyjazdem do Poznania I.J. Paderewskiego, a także jego przebieg, tak od strony militarnej, jak i dyplomatycznej. Wystawa podejmuje również próbą bilansu powstania i wkładu Wielkopolan w walki o granice całej II RP.

Uroczyste jej odsłonięcie wystawy nastąpiło w środę 22 grudnia 2021 r. Przy tej okazji Paweł Rozdżestwieński, p.o. dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu opowiedział o znaczeniu zrywu Wielkopolan z końca 1918 roku dla naszej historii i kształtu granic II Rzeczypospolitej. Dr Katarzyna Pawlak-Weiss, p.o. naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej przybliżyła wymowę poszczególnych plansz wystawowych. Z kolei Tadeusz Szulc, dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. we Wrocławiu, podziękował Instytutowi Pamięci Narodowej i Wojewodzie Dolnośląskiemu za wybranie dworca na miejsce ekspozycji. Korzystając ze sposobności, dyr. T. Szulc wyraził nadzieję, że IPN ze swoją misją edukacyjną na stałe zagości w tym najpiękniejszym obiekcie kolejowym w Polsce.

Wystawę będzie można oglądać w holu Dworca Głównego PKP we Wrocławiu do 13 stycznia 2022.

 

źródło: wroclaw.ipn.gov.pl/