Wyrusz z biblioteką w kolejną literacką podróż!

"Książce na weekend" Oleśnickiej Biblioteki Publicznej propozycja od Beaty z Wypożyczalni dla Dorosłych. „Kajś” Zbigniewa Rokity.

Dzisiaj chciałabym zaprosić Państwa do lektury książki Zbigniewa Rokity „Kajś”. Laureatka Literackiej Nagrody Nike za rok 2021 jest opowieścią o Górnym Śląsku, o stawaniu się Górnoślązakiem.

„Przez większość życia uważałem Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. Swoją śląskość wypierałem. W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie Rotę, a ja nie miałem pojęcia, że ów plujący w twarz Niemiec z pieśni był moim przodkiem”.

„Kajś” to historia poszukiwania przez autora swoich rodzinnych korzeni. Te poszukiwania stają się pretekstem do opowiedzenia historii Górnego Śląska.

Książka, choć niewielka może być kompendium Śląska i narodu śląskiego. Autor porusza w niej bardzo ważne tematy dotyczące historii, kultury i ekologii tego regionu. Próbuje zdefiniować śląską tożsamość. Stara się nam pokazać jak burzliwa była historia Górnego Śląska.

Przedstawia rozterki Ślązaków na przestrzeni stu lat, w różnych okresach XX wieku aż do współczesności. Porusza w książce kwestie polityczne, narodowościowe, oraz zdrowotne skutki przemysłu.

Niezwykle ważna pozycja dla zrozumienia Śląska i jego mieszkańców.

 

źródło: OBP/

Horoskop

licznik odwiedzin

313015

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors