Wsparcie dla samorządów

W tym roku na rozwój Polski lokalnej zostanie przekazane z budżetu państwa dodatkowe 14 mld zł, z czego do dolnośląskich samorządów trafi prawie 1 mld zł.

W związku z wprowadzeniem zmian w polityce dla samorządów, polski rząd od 8 lat wspiera inwestycje we wsiach, gminach oraz małych i dużych miastach. Są to między innymi wyremontowane drogi i nowe ścieżki rowerowe, nowoczesne szkoły i hale sportowe, odnowione szpitale i przychodnie.

Wprowadzono szereg programów rządowych umożliwiających dynamiczny rozwój wsi, gmin oraz miast w całej Polsce. Samorządy otrzymują wsparcie w pomysłach na nowe inwestycje w regionie, które odpowiadają na potrzeby mieszkańców.

  • W ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dofinansowanie otrzymają m.in. miejsca, na obszarze których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej (PGR-y). Dwie ostatnie edycje były przeznaczone na rozwój stref przemysłowych oraz polskich uzdrowisk.
  • W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg od 2019 r. zostały zrealizowane inwestycje o długości ponad 18 tys. km. na łączną sumę blisko 13 mld zł. Ze wsparciem przeznaczonym na 2023 r. kwota ta wyniesie 15,3 mld zł.
  • W ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych gminy, powiaty i miasta w całej Polsce otrzymają środki na inwestycje bliskie ludziom – m.in. budowę żłobków, przedszkoli czy dróg. Na ten cel przeznaczono ponad 13,2 mld zł.
  • W ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków samorządy otrzymają dodatkowe środki przeznaczone na remont lub odbudowę zabytków w całej Polsce. W ramach I naboru zostało wybranych 4800 projektów, na które przekaż my 2,51 mld zł. Do 16 sierpnia samorządy mogą składać wnioski w ramach II naboru.

Inne programy, dzięki którym zyskują lokalne społeczności, to Fundusz Dróg Samorządowych, Maluch+ czy Senior+.

 

red./

źródło: DUW/

Horoskop

licznik odwiedzin

374190

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors