Wojewoda boi się powtórki na Odrze, KGHM zabiera głos

Odrze może grozić kolejna katastrofa ekologiczna. Media dotarły do dokumentów, które wskazują na niepokojącą sytuację w kopalni KGHM, która może doprowadzić do zrzutu dużej ilości słonej wody do rzeki. Spółka wydała w tej sprawie komentarz.

kopalnia Polkowice-Sieroszowice to kopalnia miedzi położona około 15 km od Głogowa. "W trakcie procesu wydobycia zachodzi dopływ wody do kopalni. Woda jest wypompowywana do zbiornika Żelazny Most. Ma on ograniczoną pojemność, więc nadmiar wody jest zrzucany w kontrolowany sposób do Odry". To, ile wody ze zbiornika może trafić do Odry, zależy od poziomu rzeki. Chodzi o to, żeby nie trafiło do niej za dużo słonej wody, co zagraża ekosystemowi. Jeśli poziom Odry jest niski, można wypompować do niej odpowiednio mniej wody.

Radio Wrocław informuje, że dopływy wody do kopalni są coraz większe. W przypadku niskiego poziomu Odry zrzut wody do rzeki będzie stanowił poważne zagrożenie. Rozgłośnia dotarła do dokumentów, z których wynika, że o problemie było wiadomo od 2022 r.

źródło: Lech Muszyński/ PAP

W sprawie kilka dni temu interweniował wojewoda dolnośląski. — Jestem zaniepokojony wysokim zapełnieniem zbiornika Żelazny Most. Dlatego musimy zweryfikować plany zarządzania kryzysowego na wypadek niebezpiecznej sytuacji w rejonie zbiornika lub awarii instalacji doprowadzających do niego odpady — powiedział w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Portal Interia z kolei zauważa, że "zrzut wody do Odry bez pozwolenia oznaczałby nie tylko katastrofę dla rzeki, ale także olbrzymie kary dla KGHM".

Spółka w odpowiedzi wysłanej portalowi podaje, że jej kopalnie "potrafią funkcjonować w warunkach takiego zagrożenia". "Kopalnie miedzi w KGHM od początku działania zmagają się z zagrożeniem wodnym i potrafią funkcjonować w warunkach takiego zagrożenia. Zmiany dopływów wód dołowych nie zagrażały funkcjonowaniu kopalni, bezpieczeństwu pracowników czy ograniczaniu produkcji. Działania zapobiegawcze prowadzone są od lat" — czytamy w oświadczeniu przesłanym Interii.

 

red./

źródło: businessinsider.com.pl/

Horoskop

licznik odwiedzin

374195

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors