Władze Oleśnicy podpisały umowę grantową z Fundacją Leroy Merlin na zakup i urządzenie 5 kontenerów mieszkalnych dla uchodźców z Ukrainy

Od początku wojny w Ukrainie Oleśnica aktywnie włączyła się w pomoc dla uchodźców. Czas mija, mimo że wiele osób zdecydowało się na powrót do swojego kraju, to jednak w naszym mieście wciąż znajduje się dużo potrzebujących obywateli Ukrainy, którzy chcą zostać tu na stałe.

Dzisiaj została podpisana umowa grantowa pomiędzy Fundacją Leroy Merlin a Gminą Miastem Oleśnicą, dotycząca udzielenia wsparcia finansowego i rzeczowego przez Fundację Gminie na zakup i urządzenie 5 kontenerów mieszkalnych dla uchodźców z Ukrainy. Burmistrz Oleśnicy Jan Bronś spotkał się z przedstawicielami organizacji.

Kontenery staną przy ulicy Kopernika 13 obok nowych budynków socjalnych, a koszt jednego bez wyposażenia to około 60 tysięcy złotych. Każdy będzie miał w okolicach 30-35 metrów kwadratowych. Całość ma kosztować około 300 tysięcy złotych + darowizna rzeczowa polegająca na urządzeniu i wyposażeniu kuchni.  Początkowo będą służyły uchodźcom, ale później mogą zostać przeznaczone na cele mieszkań socjalnych lub komunalnych.

Samorząd wkrótce ogłosi przetarg na dostawę kontenerów.

Specyfikacja kontenerów:

  • są to kontenery mieszkalne dwumodułowe, składające się z łazienki, kuchni i pomieszczenia mieszkalnego

Informacje o uchodźcach na terenie Miasta:

  • liczba uchodźców - obywateli Ukrainy - którzy za pośrednictwem UM w Oleśnicy zalegalizowali swój pobyt w Polsce poprzez nadanie numeru PESEL i specjalnego statusu cudzoziemca UKR - 1800
  • liczba uchodźców na których utrzymanie i zakwaterowanie udzielono w Oleśnicy świadczenia 40+ - 920 osób
  • liczba uchodźców zamieszkujących tymczasowo w placówkach zorganizowanych przez Miasto - 55 osoby

źródło: UM Oleśnicy/