Wielki protest rolników w powiecie oleśnickim

Dziś w całej Polsce i także w powiecie oleśnickim odbywa się lokalna odsłona ogólnopolskiego protestu rolników. Ich obawy wynikają z nierównego traktowania na unijnym rynku.

Dzisiaj od godziny 12 do 14 w całej Polsce odbywa się protest rolników, a wcześniej podobne działania miały miejsce w innych europejskich krajach. Również przedstawiciele tej branży z powiatu oleśnickiego biorą dział w akcji. Dlatego w tym czasie na drodze krajowej nr 25 w rejonie Sokołowic i potem na starej "ósemce" w okolicach Cieśli należy spodziewać się utrudnień.

- W powiecie oleśnickim przyłączamy się do ogólnopolskiej akcji protestu rolników. Niemniej jednak jest to też protest ogólnoeuropejski. Chcemy zaznaczyć, że nie zgadzamy się ze wspólną polityką rolną prowadzoną przez Unię Europejską. Wszelkie obostrzenia nakładane na rolników, wszelkie zakazy, nakazy, a przede wszystkim napływ towarów rolno-spożywczych z krajów pozaunijnych, które tego nie mają. One nie mają norm wyznaczanych przez Komisję Europejską, więc my w ten sposób tracimy konkurencyjność z krajami spoza Unii. De facto wprowadza się do rolnictwa politykę, a tak naprawdę to my nie jesteśmy politykami, my jesteśmy pracownikami, my jesteśmy żywicielami społeczeństwa i nad tym chcemy się koncentrować, nad tym chcemy się skupić i tylko o to nam chodzi - informuje Elżbieta Kotwa, koordynatorka protestu w powiecie oleśnickim/

- Absolutnie nie chodzi nam o to, żeby utrudniać życie samym mieszkańcom czy to Oleśnicy, czy Polski. Liczymy właśnie na zrozumienie i na wzajemny szacunek - dodała. - Zależy nam na tym, aby mieszkańcy zapoznali się z problemem wynikającym z działań Komisji Europejskiej, czym może to się skończyć dla nas wszystkich. Bo nie ma rolnika, to nie ma żywiciela. Nie ma nas - nie ma was - podsumowuje E. Kotwa.

Także Komenda Powiatowa Policji w Oleśnicy wydała specjalny komunikat dla kierowców:

Przejazd protestujących zabezpiecza policja.- Policjanci informują o możliwości wystąpienia utrudnień na drodze krajowej nr 25. Planowany przejazd odbędzie się w godzinach 12:00-14:00. W proteście weźmie udział ponad sto pojazdów, w tym ciągniki rolnicze i pojazdy osobowe. Zwracamy się z prośbą do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie ostrożności i zachowanie zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zalecamy również, aby w podanych godzinach poruszać się trasami alternatywnymi - informuje oleśnicka komenda policji.

 

red./

Horoskop

licznik odwiedzin

374230

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors