Wakacje – wypoczywaj bezpiecznie!

Wakacje – beztroskie leniuchowanie, górskie wędrówki, kąpiele w morzu – czekają na nie w równym stopniu dorośli i dzieci. Zaplanujmy je tak, aby wypoczynek był bezpieczny dla nas i naszych podopiecznych. Dlatego, nim nasze pociechy wyjadą na obozy czy kolonie, porozmawiajmy z nimi o ewentualnych zagrożeniach i sposobach, jak ich uniknąć. Porozmawiajmy także o Alercie RCB – SMS-owym systemie ostrzegania, aby nasi podopieczni wiedzieli jak się zachować, gdy otrzymają informację o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

Zjawiska pogodowe takie jak burze, opady deszczu czy wiatr, są coraz bardziej gwałtowne i zdarzają się zdecydowanie częściej niż kiedyś. Stanowią istotne zagrożenie zwłaszcza wtedy, gdy przebywamy poza domem. Dlatego trzeba znać zasady bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą, czy w górach, aby uniknąć niebezpiecznych zdarzeń.

Natomiast wyjeżdzajac za granicę warto, po pierwsze sprawdzić rekomendacje Minsiterstwa Spraw Zagranicznych dla danego regionu świata, po drugie – zarejestrować się w e-konsulacie – w systemie „Odyseusz”. W przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnej łatwiej będzie nam uzyskać pomoc i niezbędne informacje. Rejestracja jest dobrowolna.

Należy także pamiętać o ubezpieczeniu. Wyjeżdżając za granicę na wypoczynek zorganizowany przez biuro podróży, z reguły każdy jest ubezpieczony. Warto jednak sprawdzić zakres tego ubezpieczenia. Najlepiej przeanalizować własne potrzeby, ocenić ryzyko i zagrożenia i ewentualnie wykupić ubezpieczenie dodatkowe.

O tym jak bezpieczenie wypoczywać nad wodą mówi jeden z odcinków Akademii Bezpieczeństwa RCB.

Wideo: https://youtu.be/EdaODyqSM8E

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa są opisane zagrożenia i sposoby postępowania, aby ich uniknąć:

Bezpiecznych i udanych wakacji życzy Wojewoda Dolnośląski!

 

red./

źródło: DUW/

Horoskop

licznik odwiedzin

313183

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors