W tych 10 krajach ludzie żyją najdłużej

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przedstawiła ranking 10 krajów na świecie, których mieszkańcy żyją najdłużej. Listę otwiera Japonia, ale znalazły się na niej również państwa europejskie. Sprawdź, jak mieszkańcy tych krajów dbają o swoje zdrowie i długowieczność.

W najbardziej długowiecznych krajach średnia długość życia wynosi 82,4-83,7 lata. Dla porównania, w Polsce średnia wieku to 75,5 roku, co daje nam dopiero 41. miejsce w rankingu WHO. Najdłużej żyją mieszkańcy Małopolski (77,1 lat) i Warszawy (76,8 lat). Najdłużej na świecie żyją mieszkańcy Japonii — 83,7 lat. Tam też mieszka najwięcej osób, które miały szczęście świętować już swoje 100. urodziny. Na drugim miejscu w zestawieniu Światowej Organizacji Zdrowia znalazła się Szwajcaria z wynikiem 83,4 lata, a podium domyka Singapur ze średnią wieku 83,1 lat.

Na kolejnych pozycjach uplasowały się:

  • Australia (82,8 lat),
  • Hiszpania (82,8 lat),
  • Islandia (82,7 lat),
  • Włochy (82,7 lat),
  • Izrael (82,5 roku),
  • Szwecja (82,4 lata),
  • Francja (82,4 lata).

Na nasze zdrowie, a także na długość naszego życia niewątpliwie wpływ ma zdrowy tryb życia, dobrze zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna. Mieszkańcy tych 10 krajów doskonale o tym wiedzą.

Jedz warzywa i owoce

Francuzi jedzą dużo warzyw, owoców, a także... serów. Sięgają po jedzenie często, ale są to małe porcje i dbają o to, aby ich posiłki zawierały duże ilości białka. Co ważne, nigdy nie jedzą w pośpiechu. Ale za to piją sporo alkoholu, palą, a ich dieta jest dość tłusta. Jak to więc możliwe, że cieszą się tak dobrym zdrowiem i długim życiu. Podobnie odżywiają się Włosi, którzy często sięgają m.in. po pomidory, oliwę z oliwek, oregano i ser. Warto tu wspomnieć, że pomidory są źródłem likopenu, który ma silne działanie przeciwutleniające i przeciwnowotworowe. Z kolei nienasycone kwasy tłuszczowe z oliwy dbają o zdrowe serce i układ krążenia.

W Hiszpanii także stawia się na warzywa i owoce. Podobnie jak we Francji, hiszpańskie posiłki celebruje się w spokoju, a po nich często następuje drzemka. Natomiast mieszkańcy Izraela chętnie sięgają po hummus, czyli pastę z ciecierzycy i ziaren sezamu. To świetne źródło białka roślinnego i wielu ważnych dla zdrowia witamin.

Nie bój się ryb i owoców morza

Szwedzi z kolei nie wyobrażają sobie swojej kuchni bez śledzi w różnej postaci. Są one źródłem mnóstwa witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych. Ryby są też ważnym elementem diety Islandczyków. Dzięki temu mają zdrowe serca, układ nerwowy i wysoką odporność.

Z kolei w Australii często jada się nie tylko ryby, ale też owoce morza i skorupiaki, które dostarczają organizmowi dużych dawek białka, witamin, minerałów i zdrowych tłuszczów. Istotne miejsce w ich menu zajmują też orzechy, zwłaszcza makadamia. Mieszkańcy Singapuru zajadają się algami, a te dostarczają im witamin z grupy B, witaminę C oraz białko, sód, wapń i inne składniki odżywcze.

Japończycy chętnie sięgają po ryby, glony, owoce morza oraz świeże warzywa. Niewielkie ilości czerwonego mięsa są dodatkiem do ich codziennego menu. Co ważne, jedzą potrawy nieprzetworzone, często surowe i używają do nich niewielkiej ilości przypraw. Każdy posiłek popijają zieloną herbatą.

Nie tylko dieta

Stan naszego zdrowia oraz długość naszego życia są też zależne od jakości wody pitnej i powietrza. Idealnym dowodem na to są Szwedzi, Islandczycy i Szwajcarzy, którzy korzystają z krystalicznie czystej wody i oddychają wyjątkowo czystym powietrzem.

Ważnym czynnikiem wpływającym na nasze zdrowie jest też witamina D, którą powinniśmy czerpać głównie ze słońca, tak, jak mieszkańcy Hiszpanii czy Włoch, którzy na brak światła słonecznego nie mogą narzekać. Przebywanie na słońcu i naturalne uzupełnianie witaminy D można połączyć z aktywnością fizyczną. Tak robią mieszkańcy Australii, którzy przez całe swoje życie, od najmłodszych lat są bardzo aktywni i chętnie uprawiają różnorodne sporty. Aktywny tryb życia preferują też mieszkańcy Szwajcarii i Japonii.

Nie bez znaczenia jest również opieka zdrowotna na wysokim poziomie. Przykładem tutaj może być Australia i Szwajcaria. Natomiast na przykładzie Francji, Hiszpanii i Japonii można śmiało powiedzieć, że ważną rolę w długowieczności odgrywa możliwe jak najspokojniejsze życie bez pośpiechu i niepotrzebnych stresów.


red./

źródło: medonet.pl/

Horoskop

licznik odwiedzin

383131

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors