W ramach akcji „Książka na weekend” Oleśnicka Biblioteka Publiczna poleca niezwykłą książkę

Jest to dobra propozycja na upalne dni, można zasiąść w chłodnym cieniu i zanurzyć się w przyjemnej lekturze książki o trochę złowieszczym tytule „Ostatnia księgarnia w Londynie” autorstwa Madeline Martin. Książka jest ponadczasową opowieścią o wojennej stracie, miłości i niepokonanej sile literatury.

Akcja dzieje się w czasie II wojny światowej w Londynie, a inspirowana jest historią kilku księgarń, którym udało się przetrwać czas zawieruchy.

Główna bohaterka, Grace, i jej przyjaciółka przenoszą się do Londynu. To ma być początek wspaniałego życia. Wojenna rzeczywistość zweryfikowała ich  plany i marzenia. Grace zatrudnia się w małej, zagraconej i zakurzonej księgarni, ostatnim miejscu, gdzie chciałaby pracować, ale jedynym wolnym miejscu pracy. A Grace nie lubi czytać!  Za sprawą przystojnego Georga  jej nastawienie do książek ulega zmianie. W czasie coraz brutalniejszych ataków na pogrążone w ciemności miasto, kobieta odkrywa potęgę opowieści, które potrafią zjednoczyć lokalną społeczność.

Obcowanie z literaturą w obliczu bólu i cierpienia przynoszą jej ukojenie, którym postanawia podzielić się zarówno z klientami księgarni jak i mieszkańcami Londynu.  Pewnego dnia zaczyna czytać londyńczykom, którzy schronili się w podziemiach stacji metra przed nalotami bombowymi jedną z powieści, którą zabrała ze sobą. Pokazuje jaką moc ma słowo pisane i jak literatura jest w stanie zmienić człowieka. Jeśli macie w Oleśnicy jakieś klimatyczne miejsce, gdzie lubicie przychodzić, z magiczną atmosferą, miłymi ludźmi, niech to będzie oleśnicka biblioteka.

 

źródło: OBP/