Visegrad 4 Bicycle Race Grand Prix Poland 10 lipca w Oleśnicy!

W niedzielę, 10 lipca między Długołęką a Oleśnicą rozegrany zostanie Visegrad 4 Bicycle Race Grand Prix Poland - Grand Prix Polski. To jeden z nielicznych w Polsce międzynarodowych wyścigów, wpisanych do kalendarza Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).

Visegrad 4 Bicycle Race Grand Prix Poland - Grand Prix Polski wchodzi w skład cyklu czterech kolarskich wyścigów jednodniowych rozgrywanych od 2014 (z wyjątkiem roku 2020) w państwach Grupy Wyszehradzkiej - Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Organizatorem polskiej edycji jest Dolnośląski Związek Kolarski.

To cztery wyścigi, w tym ten organizowany przez nas w Polsce, które przede wszystkim dają możliwość zawodnikom zrobienia wyniku oraz pokazania swoich możliwości i umiejętności dyrektorom sportowym grup zawodowych - mówi Bolesław Bałd, wiceprezes ds. szkoleniowych w DZKol. - Właśnie po takich wyścigach kolarze stają przed szansą podpisania kontraktów zawodowych. A dla młodszych zawodników to świetna okazja do nauki i zdobywania doświadczenia.

Visegrad 4 Bicycle Race Grand Prix Poland - Grand Prix Polski wystartuje z Długołęki na liczącą 147 km trasę w międzynarodowej obsadzie. Na starcie staną kolarze polskich drużyn: HRE Mazowsze Serce Polski, kierowanego przez Bolesława Błada TC Chrobry SCOTT Głogów, a także Voster ATS Team, KS Pogoń Mostostal Puławy i Team Santic Wibatech, jak również po pięć ekip z Czech, Słowacji i Węgier oraz teamy z Litwy, Izraela, Słowenii, Niemiec.

kolarze 2

Na trasę wyścigu składa się 25,7 km dojazdu - przez Kamień, Piecowice, Bielawę, Raków, Mydlice, Oleśniczkę i Piszkawę - do rundy, którą kolarze pokonywać będą 9 razy. Pętla ma 13,4 km, zaczyna się w Krzeczynie i prowadzi przez Ligotę Wielką, Bystre-Osadę, Bystre. Po pokonaniu dziewięciu okrążeń kolarze wjadą na metę w Oleśnicy.

Sumarycznie trasy wszystkich wyścigów są urozmaicone i pozwalają na pokazanie swoich umiejętności każdemu kolarzowi - podkreśla Bolesław Bałd. - Typowi „górale”, a więc zawodnicy świetnie jeżdżący po górach, szukają swojej szansy w Czechach, a także na Słowacji i na Węgrzech. Trasa polskiego wyścigu zdecydowanie faworyzuje sprinterów.

Nie brakuje ich w polskich ekipach, w tym w prowadzonej przez Bolesława Bałda TC Chrobry SCOTT Głogów. - Piotr Mierzyński już kilka razy w tym sezonie udowodnił, że potrafi dobrze zafiniszować w dużych wyścigach, również zawodowych - podkreśla dyrektor sportowy „Chrobrego”. - W Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków na pierwszym etapie był blisko TOP10. W Visegrad 4 Bicycle Race - Grand Prix Polski, w którym trasa jest płaska, jeśli tylko wszystko dobrze się poukłada, może powalczyć o wysoką lokatę, choć wciąż jeszcze jest orlikiem. O zwycięstwo będzie trudniej, bo dobry sprinter potrzebuje dwóch-trzech pomocników z teamu, którzy dowiozą go do mety i rozprowadzą na finisz.

Kto na mecie w Oleśnicy podniesie ręce w górę w geście zwycięstwa przekonamy się już 10 lipca.

Warto także dodać, że rywalizacji zawodowców towarzyszyć będzie wyścig dla dzieci. Zapisy od godziny 12.00, start o 13.15 przy ul. Wałowej w Oleśnicy.

 

źródło: UM Oleśnicy/