Uroczyste otwarcie ruin pałacu w Goszczu

W ten weekend w Goszczu trwały wydarzenia związane z otwarciem ruin miejscowego pałacu.

Dzisiejsze wydarzenia rozpoczęło otwarcie międzynarodowej wystawy sztuki „Przestrzeń Wspólna, stanowiącej okazję do poznania różnych form sztuki: kreacji modowych, rzeźby, malarstwa, architektury. Na wystawie zgromadzone zostały ekspozycje artystów pochodzących z całej Polski, a także z zagranicy w tym m.in. z Niemiec, Węgier, Czech, Słowacji. Kuratorami wystawy są: dr Beata Fertała Harlender oraz dr Marek Sienkiewicz. Ponadto zaprezentowane zostały prace malarskie z plenerów malarskich w wykonaniu studentów trzech Politechnik: z Wrocławia, Poznania i Bydgoszczy. Inicjatorką i koordynatorką powyższych wydarzeń jest radna rady Miejskiej Katarzyna Urbanek.

Te mury przetrwały trudną próbę czasu – mówił podczas otwarcia burmistrz Twardogóry Paweł Czuliński. – Kiedy pomyślimy się, ilu wydarzeń świadkiem był ten pałac, jak kiedyś, gdy był w pełnej krasie, stanowił centrum życia kulturalnego, społecznego i politycznego, a następnie, gdy spotkały go trudne czasy historii, dziś z dumą możemy cieszyć się nowym otwarciem. To rozdział, w którym styka się dobra teraźniejszość z jeszcze lepszą przyszłością.

Burmistrz podkreśla, że w odrestaurowanie ruin włączyło się wiele osób. Dzięki nim, w bardzo krótkim czasie, gmina Twardogóra pozyskała 9 mln zł. Pieniądze (łącznie 10,5 mln zł) zostały przeznaczone na zabezpieczenie i uporządkowanie ruin, na przygotowanie tarasu widokowego, iluminacji oraz monitoring. – Wszystko zaczęło się od marzeń ludzi skupionych wokół goszczańskiego pałacu – mówił Czuliński. – To ta energia determinowała kolejne działania.

Ceremonia otwarcia ruin odbyła się na dziedzińcu zespołu pałacowo-parkowego w Goszczu. Wieczorem w ruinach pałacu i na dziedzińcu pałacowym zagrają zespoły muzyki dawnej, m.in. Ars Cantus (utwory z repertuaru muzyki norweskiej) oraz Justyna Steczkowska. Nie zabraknie również atrakcji dla smakoszy, podczas pokazów kulinarnych z Karolem Okrasą i degustacji dań.

red./

źródło: OI/

Horoskop

licznik odwiedzin

339739

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors