Tradycja i przyszłość – KGHM świętuje Dzień Hutnika

Obchody hutniczego święta w piątek 12 maja 2023 roku rozpoczął występ orkiestry hutniczej z Głogowa wraz z grupą mażoretek przed siedzibą zarządu KGHM w Lubinie. Następnie, podczas uroczystej akademii odznaczeniami państwowymi i branżowymi wyróżniono pracowników Polskiej Miedzi. Załoga KGHM otrzymała życzenia i gratulacje od najważniejszych osób w państwie.

Podczas majowego święta zaprezentowane zostały – pierwsze w historii miedziowej spółki – mundury galowe nawiązujące do hutniczych tradycji. Znalazły się na nich m.in. symbole tego zawodu: skrzyżowany młotek i kleszcze.

Stopnie hutnicze dla wyróżniających pracowników KGHM

W tym roku również po raz pierwszy nadane zostały również stopnie hutnicze przyznawane pracownikom oddziałów hutniczych m.in. w uznaniu za wyróżniającą się pracę. Hutnicy mogą otrzymać, w zależności od zasług czy stażu pracy następujące stopnie: hutnik, inżynier hutniczy, technik hutniczy oraz dyrektor hutniczy. Inicjatywa KGHM ma szansę stać się obowiązującą procedurą w całym kraju. Ministerstwo Aktywów Państwowych zamierza podjąć się przygotowania ustawy o przyznawaniu stopni hutniczych i mundurów.

Mundury są utrzymane w dwóch kolorach, głównym jest czerń, która nawiązuje do głębi kopalń oraz symbolizuje cechy niezbędne w zawodach związanych z KGHM, takich jak rozwaga i mądrość. Drugi kolor jest miedziany nawiązujący do roztopionego metalu. Kolorystyka munduru odzwierciedla również barwy z flagi hutniczej. Wszystko zgodnie z powiedzeniem „co górnik wydobędzie, hutnik zaraz spali”.

 Zagłębie Miedziowe jest wyjątkowym miejscem, z wyjątkowymi ludźmi i ich tradycjami. W KGHM dwa najważniejsze święta to Barbórka i Dzień Hutnika. Mundury górnicze wpisane są w naszą polską tradycję. KGHM dokłada do niej nowy element. Mundury hutnicze przygotowali i zaprojektowali nasi pracownicy w poczuciu dumy ze swojego zawodu, bez którego nie byłoby Polskiej Miedzi. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten projekt. Otwieramy nowy rozdział w historii polskiego hutnictwa  powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

W KGHM tradycje górnicze i hutnicze są równie mocno kultywowane. Mundurami hutniczymi nadrabiamy historyczne zaległości. Przypomnijmy, że jeszcze w XIX wieku huty nazywane były zakładami górniczymi. Górnikami zaś określano zarówno pracujących pod ziemią jak i geologów, mierników czy osoby obsługujące hutnicze piece.

Odznaczenia i gratulacje

Gratulacje, życzenia i podziękowania za codzienny trud miedziowym hutnikom przekazali zaproszeni goście i najważniejsze osoby w państwie. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w liście do hutników Polskiej Miedzi napisała:

"Przesyłam podziękowania za codzienny trud i ciężką pracę. W Polsce zawód hutnika był i jest synonimem niezłomnej postawy, hartu ducha i zawodowej odpowiedzialności. Życzę wielkopokoleniowej wspólnocie zadowolenia, spełnienia marzeń i satysfakcji z pracy. Niech sprzyja każdemu z Was zdrowie, powodzenie w codziennym życiu oraz szczęście rodzinne".

Nie zabrakło też podziękowań od Premiera Mateusza Morawieckiego, który podkreślał zasługi hutników dla polskiej gospodarki:

"Gratuluję sukcesów i zaangażowania, dzięki którym KGHM może niezmiennie od lat szczycić się przynależnością do globalnej elity branży metalurgicznej. Dziękuję za Państwa rzetelność i profesjonalizm za wyzwania, które podejmujecie. Dziękuję za podejmowane wysiłki i życzę kolejnych sukcesów i wielkiej satysfakcji z pracy".

List przesłał również Wicepremier, Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin, w którym podkreślił znaczenie pracy hutników KGHM:

"Imponujące osiągnięcia KGHM nie byłyby możliwe bez profesjonalizmu, zaangażowania i codziennej ciężkiej pracy tysięcy hutników. Dziś w sposób szczególny dziękuję tym, którzy od lat współtworzą to przedsiębiorstwo. Składam serdeczne gratulacje wszystkim odznaczonym medalami jubileuszowymi. Niech staną się one skromnym podziękowaniem za Państwa wkład w perłę polskiej gospodarki jaką jest KGHM Polska Miedź. Życzę by dzisiejsze uroczystości Dnia Hutnika były momentem odpoczynku i radości, a kolejne lata przynosiły wiele pomyślności i satysfakcji".

Minister Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg w przesłanym liście przekazała życzenia i podkreśliła rolę KGHM jako odpowiedzialnego pracodawcy:

"Własny rozwinięty przemysł hutniczy jest olbrzymim atutem państwa dbającego o rozwój. KGHM to nie tylko duma regionu, ale perła w koronie polskiej gospodarki i jedna z najbardziej rozpoznawalnych na świecie marek. KGHM jest odpowiedzialnym pracodawcą, który gwarantuje zatrudnienie dla ponad 34 tys. osób. Życzę hutnikom bezpiecznej pracy i spełnienia wszystkich aspiracji zawodowych. Niech Św. Florian czuwa, a w Państwa domach gości miłość i szczęście".

Podziękowania za trud i wysiłek podejmowane przez hutników KGHM każdego dnia przekazała w liście Wiceminister Edukacji i Nauki Marzena Machałek:

"Dziękuję za zaangażowanie i profesjonalizm. Państwa praca w istotny sposób przyczyniła się do rozwoju gospodarczego i budowania pomyślności naszego kraju. Składam życzenia wszelkiej pomyślności, życzę wielu sukcesów, satysfakcji zawodowej oraz dalszego rozwoju".

Do hutników Polskiej Miedzi zwrócił się w specjalnym liście również Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński:

„To dzięki Państwa wysiłkom i staraniom Polska zajmuje czołowe miejsce w produkcji miedzi i srebra a nasza gospodarka narodowa może się dynamicznie rozwijać. To Państwa powszedni znój wykuwa nasze bezpieczeństwo w dziedzinie wydobycia i przetwarzania tych metali. Pragnę życzyć Państwu szczęścia, zdrowia i wszelkiej pomyślności, w tym czerpania jak największej satysfakcji w życiu zawodowym. Zaś Hutnictwu Polskiej Miedzi – kolejnych sukcesów i umacniania pozycji rynkowej”.

 Jesteśmy w czołówce światowych producentów miedzi, od lat zajmujemy miejsce na podium światowych producentów srebra. Na ten wynik ciężko pracuje załoga KGHM. Wasza praca i zaangażowanie tworzą sukces Polskiej Miedzi. Na słowa uznania i podziękowania zasługują nie tylko wyróżnione dziś osoby, ale cała hutnicza brać KGHM. Niech żyje nam hutniczy stan! – mówił podczas uroczystej akademii Tomasz Zdzikot, prezes KGHM.

W odświętnej oprawie, wyjątkowej atmosferze i z udziałem zaproszonych gości – ponad 80-sięciu pracowników KGHM odebrało również odznaczenia państwowe, w tym Medale za Długoletnią Służbę. 12 osób otrzymało Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Energetyki”, a 11 osób Odznaki Honorowe „Zasłużony dla KGHM Polska Miedź S.A.” 15 hutników wyróżniono stopniami hutniczymi: I, II i III stopnia dyrektora hutnictwa.

Wśród wyróżnionych hutników znalazło się 30 jubilatów, którym wręczono statuetki Św. Floriana i list gratulacyjny od prezesa zarządu KGHM.

Święto Zagłębia Miedziowego

Dzień Hutnika w sposób szczególny będzie świętowany w Legnicy – mieście, w którym ulokowana jest najstarsza huta KGHM. Huta Miedzi Legnica w tym roku obchodzi jubileusz 70-lecia. W niedzielę, 14 maja o godzinie 13.00 w Katedrze w Legnicy rozpocznie się uroczysta Msza Święta w intencji Hutników i ich rodzin, a na godzinę 19.00 miedziowa spółka zaprasza na otwarty Koncert Hutniczy. Na legnickim Rynku wystąpi Kasia Cerekwicka, Olga Szomańska, Mateusz Ziółko, Łukasz Zagrobelny, Orkiestra Symfoniczna w 25-osobowym składzie pod dyrekcją Tomasz Szymusia.

Publiczność zobaczy także artystów młodego pokolenia z regionu oraz orkiestrę hutniczą z Huty Miedzi w Głogowie pod kierownictwem kapelmistrza Bartłomieja Nienartowicza wraz z zespołem mażoretek. Wydarzenie poprowadzi Małgorzata Tomaszewska i Aleksander Sikora.

Huty ze znakiem jakości

Do KGHM należą huty miedzi w Głogowie, w Legnicy oraz HM Cedynia – Walcownia w Orsku. W każdej z nich procesy produkcyjne opierają się na różnych technologiach. W 2022 roku w hutach KGHM zatrudnionych było ponad 3600 osób.

HM Legnica i HM Głogów zostały wyróżnione znakiem Copper Mark, prestiżową gwarancją odpowiedzialnej produkcji. Certyfikat potwierdza efektywną i zgodną z najwyższymi standardami produkcję miedzi. Wkrótce do tego prestiżowego grona powinna dołączyć także Huta Miedzi Cedynia.

Oprócz miedzi, srebra i złota w hutach KGHM produkowane są: ołów surowy, ołów rafinowany, kwas siarkowy, siarczan niklawy oraz selen.

 

red./

źródło: media.kghm.com/pl/

Horoskop

licznik odwiedzin

383171

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors