Mrożenie to sposób, by nie wyrzucać nadmiaru jedzenia. Istnieją jednak produkty, których nie powinno się mrozić ze względu na ich skład chemiczny. Warto zapoznać się z listą produktów, których lepiej nie wkładać do zamrażalnika, a następnie przestrzegać zaleceń. Na pewno będzie smaczniej i zdrowiej.
Lista produktów, których lepiej nie mrozić
Mrożenie może zmienić teksturę produktów takich jak warzywa i owoce. Mówiąc wprost, może sprawić, że staną się mniej apetyczne. Podczas procesu mrożenia woda zawarta w produktach spożywczych zamienia się w kryształki lodu, co może powodować rozerwanie komórek, zwłaszcza w przypadku delikatnych produktów takich jak sałata czy pomidory. Są też takie produkty, które w zamrażalniku mogą stracić swoją świeżość i smak.
Sałata i inne warzywa liściaste
Kruche liście sałaty, rukoli, roszponki czy szpinaku w zamrażalniku stracą swoją świeżość. Staną się wiotkie i rozmoczone - po rozmrożeniu w niczym nie będą przypominać chrupiącej, świeżej wersji. Chyba że nie stanowi to dla ciebie problemu, bo np. planujesz wykorzystać je do dań zblendowanych, takich jak zupa krem lub koktajl.
Całe jajka
Dlaczego nie wolno ich mrozić? Po zamrożeniu ich wnętrze rozszerza się, powodując pękanie skorupek. Zarówno surowe, jak i ugotowane jajka nie powinny być mrożone. Co z obranymi i posiekanymi jajkami, np. w sałatce? Niestety stracą swój smak, a do tego staną się nieprzyjemnie gumowate.
Awokado
Kiedy pokroisz świeże awokado i zostawisz je na jakiś czas na talerzyku, zmieni kolor na brązowy. Podobnie stanie się, gdy je zamrozisz i rozmrozisz. Po wyjęciu z zamrażarki natychmiast zacznie ciemnieć. W tym wypadku chodzi nie tyle o utratę właściwości, ale i nieapetyczny wygląd produktu.
Smażone dania w panierce z bułki tartej
Po rozmrożeniu potrawy smażone w panierce tracą całą swoją chrupkość. Bułka tarta nasiąka wilgocią i odkleja się od mięsa. Teoretycznie można takiego kotleta podgrzać, ale czy chciałoby się go jeść? Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zamrożenie nadmiaru mięsa w wersji surowej.
Nabiał
Mleko, jogurt, śmietana, maślanka i miękkie sery stają się niejadalne po zamrożeniu. Z pewnością myślisz teraz: a lody i mrożony jogurt? Otóż mamy tu na myśli nabiał bez żadnych dodatkowych składników. Nie da się go mrozić i odmrażać, bo rozwarstwi się i straci smak. Poza tym w przypadku produktów fermentowanych mrożenie i rozmrażanie może pozbawić życia bakterie probiotyczne.
Surowe ziemniaki
W przeciwieństwie do gotowanych nie nadają się do przechowywania w zamrażalniku. Po rozmrożeniu stają się miękkie i zyskują nową, ziarnistą konsystencję.
Sałatki z majonezem
Jeśli zostało ci za dużo sałatki jarzynowej ze świąt, mamy złą wiadomość. Nie możesz jej zamrozić. Lepiej zaproś gości lub zabierz zapasy do pracy. Majonez, podobnie jak ketchup, może zbrylić się po zamrożeniu. Kiedy rozmrozisz sałatkę jarzynową, na dnie pojemnika zgromadzi się dużo wody, a rozwarstwiony majonez nie będzie już łączył składników tak jak w świeżej sałatce.
Ugotowany ryż
Komórki skrobi rozpadają się podczas mrożenia, dlatego ugotowany ryż zmieni się w papkę po rozmrożeniu. Nawet jeśli ugotujesz go na półtwardo, to po wyjęciu z zamrażarki i uzyskaniu temperatury pokojowej będzie mieć konsystencję, jakby był mocno rozgotowany. Dlatego sałatki z ryżem i sosy zagęszczane mąką ziemniaczaną również nie nadają się do mrożenia.
Warzywa i owoce, które zawierają dużo wody
Na szczycie listy znajdą się ogórki i arbuz, które po rozmrożeniu zamienią się w rozwodnioną papkę. Do tego stracą smak i aromat, więc nie będą nadawać się też do przetworzenia. Podobny proces czeka mrożoną domowymi sposobami cukinię czy pomidory. Chociaż te ostatnie można w takiej postaci dodać do zupy lub sosu, to nie spodziewaj się, że będą smakować jak przygotowane ze świeżych warzyw.
Beza i kremy budyniowe
W domowych warunkach nie uda się zamrozić bezy tak, by zachowała kruchość. Po wyjęciu z zamrażarki będzie gumowata i raczej nie zachwyci gości. Jeśli natomiast miałeś w planach przygotować kremy do ciast wcześniej lub zamrozić na zapas, od razu zrezygnuj z tego pomysłu. Budyń po rozmrożeniu będzie wyglądał jakby się zważył, a na dnie naczynia zbierze się dużo wody.
Owoce morza i chude ryby
W przypadku tych produktów trzeba bardzo uważać z przechowywaniem. Na pewno pod żadnym pozorem nie możesz ich mrozić, kiedy już raz zostały rozmrożone. Co więcej, domowe mrożenie krewetek czy kalmarów nie odbywa się tak, jak robi się to w warunkach przemysłowych. To ważne, bo zjedzenie niewłaściwie zamrożonych owoców morza jest niebezpieczne - grozi poważnym zatruciem. Ryby, których mięso zawiera niewiele tłuszczu, po rozmrożeniu rozpadną się i stracą smak.
Przygotowanie produktów do mrożenia
Na koniec kilka słów o tym, jak mrozić produkty spożywcze. Te, które można przechowywać w zamrażalniku, powinny być odpowiednio zabezpieczone. Dobrze sprawdzają się woreczki do mrożenia z grubej folii lub szczelne pojemniki do przechowywania. Pamiętaj, by na opakowaniu napisać datę mrożenia. Przestrzegaj zasad dotyczących czasu przechowywania. Po jego upływie zamrożone produkty będą do wyrzucenia.
red./
źródło: zdrowie.interia.pl/