Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Każdego roku w trzeci czwartek listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu, który ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim zdrowotne.

Epidemia palenia tytoniu jest jednym z największych zagrożeń dla zdrowia publicznego. Jest przyczyną 25% wszystkich zgonów z powodu nowotworów na świecie. Z powodu palenia papierosów co roku umiera na świecie ponad 8 milionów ludzi! W Polsce z powodu chorób odtytoniowych umiera rocznie około 70 tysięcy osób, co stanowi 17% wszystkich zgonów w Polsce.  Szacuje się, że 9 na 10 osób, u których doszło do rozwoju raka płuca jest palaczami lub było nimi w przeszłości. Każdego roku w Polsce diagnozowanych jest ponad 20 tys. przypadków tego nowotworu. Chorobę powoduje długotrwałe narażenie na dym papierosowy, dlatego im wcześniej zrezygnujemy z palenia, tym mniejsze będzie ryzyko zachorowania. Pamiętajmy, że palenie tytoniu to najgroźniejszy, a zarazem możliwy do wyeliminowania czynnik rakotwórczy - informuje oleśnicki sanepid.

Uzależnienie od nikotyny jest chorobą, dlatego rzucanie palenia nie zawsze przebiega łatwo. Istnieje kilka metod pomagających rzucić palenie, m.in. porady specjalistów, poradnictwo indywidualne i grupy wsparcia oraz leczenie farmakologiczne w celu przezwyciężenia uzależnienia od nikotyny.

Gdzie szukać pomocy?
- możesz skonsultować się lekarzem rodzinnym albo zadzwonić do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (TPPP) tel. 801 108 108 lub 22 211 80 15

Doradcy pomogą w opracowaniu Indywidualnego Planu Terapii i wesprą przez cały proces rzucania palenia
Godziny pracy poradni: poniedziałek – piątek: 9:00 - 21:00; sobota: 9:00 - 15:00
- warto wejść na stronę www.jakrzucicpalenie.pl  
- wejdź na www.planujedlugiezycie.pl  lub zadzwoń na bezpłatną infolinię tel. 800 190 590 (Telefoniczna Informacja Pacjenta)
- zapoznaj się z zaleceniami Europejskiego kodeksu walki z rakiem www.12sposobownazdrowie.pl 
- informator o bezpłatnych badaniach dla palaczy LINK

 

red./

nolesnica/

Horoskop

licznik odwiedzin

374195

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors