
Strzelnice w Polsce przeżywają oblężenie. Poczta Polska także zorganizuje szkolenia dla swoich pracowników
By red. 7 miesięcy agoPolacy coraz chętniej chcą zdobywać wiedzę, jak posługiwać się bronią. Strzelnice odczuwają wyraźny wzrost zainteresowania klientów indywidualnych. Nawet duże organizacje i przedsiębiorstwa zaczynają proponować szkolenia swoim pracownikom, czy to w ramach wyjazdów rozrywkowo-integracyjnych, czy też w formie podniesienia kompetencji obronnych jak ostatnio uczyniła Poczta Polska.
Poczta Polska będzie szkolić pracowników ze strzelania.
Zarząd poczty wprowadził program „Powitanie z bronią”, w ramach którego chce przeszkolić część pracowników z podstaw obsługiwania się bronią i strzelania. Program nie obejmie tych, którzy naukę obsługi broni mają za sobą (np. pracownicy służb ochrony), mają pozwolenia na broń i są członkami klubów strzeleckich.
Celem tej inicjatywy jest zdobycie podstawowej wiedzy i umiejętności w zakresie posługiwania się bronią. Program wpisuje się także w szerokie spektrum innych działań zainicjowanych przez Pocztę, ukierunkowanych na wykształcenie lub wzmocnienie niezbędnych kompetencji wśród Pocztowców na wypadek sytuacji kryzysowych – wyjaśnia Daniel Witowski, Rzecznik Prasowy Poczta Polska S.A.
Rzecznik prasowy Poczty Polskiej wyjaśnia, jak będą wyglądały szkolenia pracowników:
Program „Powitanie z bronią” obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne w łącznym wymiarze czterech godzin, prowadzone pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Uczestnicy szkoleń zapoznają się m.in. z zasadami bezpieczeństwa w posługiwaniu się bronią oraz spróbują własnych sił na strzelnicy.
Szkolenia są bezpłatne i dobrowolne. Będą organizowane w każdym województwie.
– Celem realizacji programu jest budowanie świadom ości społeczeństwa obywatelskiego wśród Pocztowców oraz kształtowanie postaw proobronnych, rozwijanie poczucia przynależności państwowej i jedności narodowej. W obliczu wydarzeń, które dzieją się za naszą wschodnią granicą, niezwykle ważne są umiejętności obronne obywateli – podkreśla Daniel Witowski.
Polacy chcą uczyć się strzelać
Roczne statystyki udostępnione przez policję, nie wykazują zaskakującej tendencji wzrostowej w wydawaniu pozwoleń w ostatnich latach. Każdego roku liczba osób, którym wydaje się pozwolenie, jest nieznacznie większa niż w roku poprzednim, chociaż zdarza się także odwrotnie. Obecnie wpływ na to ma zapewne trwająca wojna na Ukrainie.
Dla porównania w roku 2018 ogółem wydanych pozwoleń na broń było 16 302, w 2019 wydano ich mniej, bo 15 222, a w 2020 – było to 15 330.
W 2021 wydano 19 939 pozwoleń na broń, w tym najwięcej w celach kolekcjonerskich, następnie w sportowych i łowieckich.
Pozwolenie na broń 2022: kto może się starać i ile to kosztuje?
W Polsce pozwolenie na broń wydaje się w szczególnych celach. Są one określone w Ustawie o broni i amunicji. Osoba ubiegająca się o pozwolenie musi być pełnoletnia. Pozwolenie można więc otrzymać w celach:
- ochrony osobistej,
- ochrony osób i mienia,
- łowieckich,
- sportowym,
- rekonstrukcji historycznych,
- kolekcjonerskich,
- pamiątkowych,
- szkoleniowych.
Szczegółowe informacje można uzyskać m.in. w klubach strzeleckich lub stowarzyszeniach, jak np. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie Braterstwo.eu, a przede wszystkim w rozdziale 2 Ustawy o broni i amunicji.