Podstawą zdrowego snu jest wygodny materac, ciepła kołdra i miękka poduszka. Okazuje się jednak, że wystawianie stopy na zewnątrz nie jest przypadkowe i nawyk ten ma naprawdę wiele osób na całym świecie. Co on oznacza?
Naukowcy od pewnego czasu próbowali poznać przyczynę wystawiania stopy spod kołdry na zewnątrz w trakcie snu. Okazuje się, że kluczową rolę odgrywa tutaj termoregulacja, czyli zdolność organizmu do utrzymywania odpowiedniej temperatury, nawet gdy warunki zewnętrzne się zmieniają.
Zdaniem Natalie Dautovitch, profesorki psychologii na Uniwersytecie Alabama i rzeczniczki National Sleep Foundation, temperatura ciała zaczyna spadać tuż przed zaśnięciem, obniżając się nawet o 1-2 stopnie Celsjusza w porównaniu z temperaturą po przebudzeniu (37 stopni Celsjusza).
Według badań naukowych spadek temperatury ciała podczas snu może być spowodowany oszczędnością energii, która normalnie byłaby zużywana na generowanie lub utrzymanie ciepła. Zamiast tego może zostać przekierowana na inne procesy fizjologiczne.
Niższe temperatury mogą również sprzyjać uczuciu senności, w najgłębszej fazie snu ciepłota ciała wynosi od 35,8 do 36,4 stopni Celsjusza.
Natalie Dautovitch podkreśla, że stopy i dłonie posiadają dwie charakterystyczne cechy:
- skóra jest pozbawiona włosów,
- obszar ten posiada specjalne struktury naczyniowe, które mogą wspomagać utratę ciepła.
Chodzi o zespolenia tętniczo-żylne, czyli miejsca, gdzie tętnice i żyły się krzyżują. Te obszary, zwłaszcza przy braku owłosienia, pomagają organizmowi w regulacji temperatury. Kiedy robi się gorąco zespolenia rozszerzają się, powodując większy przepływ krwi do skóry, co przyczynia się do szybszego schłodzenia ciała.
Naukowcy przypuszczają, że wystawianie stopy lub palców na zewnątrz może być sposobem na uzyskanie optymalnej temperatury ciała, która pozwoli na nieprzerwany, zdrowy sen.
Istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc w przyspieszeniu procesu zasypiania:
- ciepła kąpiel przed snem,
- wypicie ciepłego napoju,
- obniżenie temperatury w sypialni,
- technika 4-7-8,
- praktyka jogi, medytacji i uważności,
- zrezygnowanie z korzystania z urządzeń przed snem.
red./
źródło: portal.abczdrowie.pl/