Składkę zdrowotną trzeba rozliczyć w ZUS

22 maja mija termin dla osób, które rozliczały w 2022 r. dochody z prowadzenia działalności lub spółki osobowej według skali podatkowej, podatku liniowego albo ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na złożenie deklaracji ZUS DRA za kwiecień tego roku. W tej składce trzeba rozliczyć składkę zdrowotną za ubiegły rok.

Rozliczenie roczne składki zdrowotnej przekazuje się w dokumencie za kwiecień 2023 roku. Co istotne ustalona roczna składka zdrowotna może okazać się niższa lub wyższa od sumy składek, którą przedsiębiorca zapłacił przez cały rok.

- Jeśli z rozliczenia wychodzi niedopłata trzeba uregulować różnicę w terminie płatności składki za kwiecień 2023 r., czyli do 22 maja 2023 roku – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - W przypadku nadpłaty – na indywidualnym profilu na PUE ZUS będzie gotowy wniosek o zwrot – dodaje.

Według rzeczniczki, osoba prowadząca działalność wniosek o zwrot nadpłaty będzie musiała zweryfikować, podpisać i odesłać drogą elektroniczną - przez PUE do 1 czerwca. - Jeżeli na koncie naszego klienta nie będzie żadnych zaległości nadpłata zostanie wypłacona do pierwszego sierpnia 2023 roku – zapewnia Kowalska-Matis.

Każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która opłaca składki na własne ubezpieczenia, w 2023 r. po raz pierwszy ma obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Służy ono temu, aby ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne za dany rok na podstawie przychodów/dochodów w nim osiągniętych. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok przedsiębiorcy muszą rozliczyć w 2023 roku. Płatnicy będą składać takie rozliczenie po raz pierwszy.

Nowe wzory dokumentów ZUS DRA i ZUS RCA będą obowiązywały od 1 maja 2023 r., czyli począwszy od dokumentów rozliczeniowych składanych za kwiecień.

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej nie dotyczy:
- płatników na karcie podatkowej,
- twórców i artystów,
- wspólników spółki komandytowej,
- jednoosobowej spółki z o.o.,
- osób współpracujących.

 

red./

źródło: ZUS/

Horoskop

licznik odwiedzin

313185

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors