SEZON ROWEROWY 2023

Kask rowerowy ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo rowerzysty. Co prawda ta kwestia nie jest uregulowana przepisami, natomiast dla własnego bezpieczeństwa warto z niego korzystać. Bądź świadomym uczestnikiem ruchu drogowego!

Pamiętaj też o elementach odblaskowych – zwiększają one widoczność na drodze, a tym samym mają wpływ na bezpieczeństwo.

Zanim wyruszysz w drogę, sprawdź stan techniczny swojego roweru. Zwróć uwagę na poziom ciśnienia powietrza w oponach, upewnij się też, że masz sprawnie działające hamulce, oświetlenie i sygnał dźwiękowy. Podstawy możesz sprawdzić sam, ale aby mieć pewność, że jazda po zimowym „postoju” będzie bezpieczna, najlepiej wybrać się do profesjonalnego warsztatu rowerowego.

Wyposaż swój rower:

z przodu –  w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
z tyłu – w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej oraz w co najmniej jeden odblask barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt;
w CO NAJMNIEJ JEDEN skutecznie działający hamulec;
w dzwonek lub inny sygnał o nieprzeraźliwym dźwięku;
jeżeli konstrukcja roweru uniemożliwia kierującemu sygnalizowanie zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu przez wyciągnięcie ręki – należy wyposażyć swój rower także w dwa przednie i dwa tylne światła kierunkowskazu barwy żółtej samochodowej.
OBOWIĄZKIEM ROWERZYSTY jest korzystanie z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

Jeżeli brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, ROWERZYSTA MA OBOWIĄZEK poruszać się po jezdni lub poboczu.

Korzystanie z drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów;
warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

Osoby między 10 a 18 rokiem życia, aby jeździć na rowerze po drodze publicznej, muszą mieć do tego uprawnienia – czyli kartę rowerową. Obowiązek posiadania karty rowerowej (lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 i T) dotyczy osób chcących korzystać z hulajnogi elektrycznej oraz urządzenia transportu osobistego (UTO).

Warto też pamiętać, że dziecko do 10 roku życia może poruszać się na rowerze WYŁĄCZNIE POD OPIEKĄ osoby dorosłej.

 

źródło:  Wydział Ruchu Drogowego KSP)

Horoskop

licznik odwiedzin

337980

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors