Rozmaryn na włosy – właściwości kosmetyczne. Przepis
By Witold Michta 1 rok agoRozmaryn na włosy zapobiega ich wypadaniu, pobudza wzrost, hamuje rozdwajanie się końcówek. Można też stosować rozmaryn na siwe włosy. Poznaj właściwości kosmetyczne rozmarynu, sprawdź przepis na rozmarynowy preparat, dzięki któremu poprawisz kondycję swoich włosów
Rozmaryn na włosy
Rozmaryn na włosy stosowany jest przede wszystkim jako kosmetyk zwiększający mikrokrążenie w skórze głowy, a przez to stymulujący porost włosów. Jest to jednak zaledwie jedno z licznych, udowodnionych i sprawdzonych przez wieki działań terapeutycznych i kosmetologicznych tej aromatycznej, wiecznie zielonej rośliny.
Rozmaryn należy do rodziny jasnowatych – podobnie, jak lawenda, bazylia, melisa czy mięta. Wywodzi się z rejonów basenu Morza Śródziemnego, a także Morza Czarnego. Spotykany jest w stanie naturalnym m.in. w Hiszpanii, południowej Francji, Włoszech, Grecji a także na Krymie. Głównym surowcem zielarskim rozmarynu są jego liście, z których pozyskuje się olejek rozmarynowy. Najczęściej jest on wytwarzany metodą destylacji z parą wodną, której poddawane są młode, jednoroczne gałązki pokryte świeżymi listkami. Istnieje też możliwość produkcji oleju rozmarynowego poprzez hydrodestylację w drodze ekstrakcji ditlenkiem węgla (K. Nowak i inni: Rozmaryn – roślina bogata w związki biologicznie czynne).
Właściwości kosmetyczne rozmarynu
W lecznictwie oraz kosmetologii wykorzystuje się zarówno olejek rozmarynu, jak i samo ziele. Właściwości kosmetyczne rozmarynu są w sposób nierozerwalny związane ze składem chemicznym zawartego w surowcu olejku eterycznego. Jego bazę stanowią monoterpeny i węglowodory monoterpenowe, w tym przede wszystkim:
- 1,8-cyneol,
- alfa-pinen,
- kamfora,
- kamfen.
Za ich sprawą rozmaryn pobudza krążenie, ujędrnia skórę, działa przeciwbakteryjnie, chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym, a jako taki może być wykorzystywany do wytwarzania szamponów, odżywek i maseczek przeciwłupieżowych, hamujących wypadanie włosów oraz stymulujących porost nowych.
Jak działa rozmaryn na włosy?
Działanie rozmarynu na włosy w dużej mierze związane jest z poprawą krążenia w naczyniach włosowatych tuż pod powierzchnią skóry. Zapewnia to zwiększone dostawy tlenu, a wraz z nimi – substancji odżywczych do cebulek. Efektem jest wzmocnienie włosów istniejących oraz stymulacja wzrostu nowych.
Rozmaryn włosy pobudza więc na podobnej zasadzie, jak intensywne masaże skóry głowy, które również mają na celu pobudzenie mikrokrążenia. Dodatkowo, lekkie działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne pozwala pozbyć się kłopotliwych problemów skórnych, osłabiających włosy i odbierających im estetyczny wygląd, takich jak łojotok czy związany z nim łupież. Oczyszcza też włosy i skórę z toksyn, co generalnie przekłada się na zdrowy wygląd i zapobiega rozdwajaniu się końcówek.
Niezwykle istotna jest zawartość w olejku rozmarynowym określonych składników mineralnych oraz witamin. W tym kontekście wymienić można między innymi wapń –jego niedobór w organizmie wyraźnie odbija się kondycji włosów, powodując ich rozdwajanie i „sianowatość”. Z kolei witamina A wpływa na metabolizm komórek warstwy rogowej skóry, w tym macierzy włosów. Brak witaminy A powoduje osłabienie, zmniejszenie objętości i wypadanie włosów.
Rozmaryn na siwe włosy
Stosuje się też rozmaryn na siwe włosy. Nie ma on wprawdzie mocy farb chemicznych, ale w wielu przypadkach pozwoli zamaskować lub stonować siwe prześwity na głowie. Do barwienia siwizny najczęściej stosuje się rozmarynowe płukanki. Najlepiej sprawdzą się one na włosach, których naturalny kolor oscyluje wokół ciemnego brązu. Oprócz bezpośredniej funkcji barwiącej, istotne jest też działanie pośrednie. Rozmaryn na siwe włosy działa także poprzez pobudzanie melanocytów – znajdujących się w skórze głowy komórek odpowiedzialnych za pigmentację włosów. Niezwykle istotne jest też działanie antyoksydacyjne – zwalczając działanie wolnych rodników, rozmaryn opóźnia procesy starzenia się komórek ciała, w tym także włosów, Tym samym spowalnia także tempo siwienia.
Rozmaryn na włosy – przepis
Jak przygotować rozmaryn na włosy? Przepis na płukankę zakłada wykorzystanie liści rozmarynu oraz oliwy z oliwek. Surowiec zielarski (dwie szklanki) należy wsypać do słoika, a następnie zalać jedną szklanką oliwy. Po zakręceniu słoika, miksturę należy odstawić na 1 miesiąc w ciemne i suche miejsce. Po tym czasie preparat odcedzamy przez drobne sitko. Jest gotowy do użycia. Wykonać można też kosmetyk o rzadszej, nie tak oleistej konsystencji, do stosowania na przykład w formie aerozolu do spryskiwania włosów.
W tym celu kilka łyżek liści rozmarynu należy zagotować w niewielkiej ilości wody (1-2 szklanki). Po odcedzeniu i ostudzeniu, napar może zostać naniesiony na włosy. Oczywiście, skorzystać można także z bogatej oferty gotowych preparatów zawierających rozmaryn. W sprzedaży są rozmarynowe olejki, szampony odżywki, aerozole, hydrolaty. Ceny wahają się od około 10 do 70 złotych za opakowanie (butelkę).
Autor: Piotr Brzózka