Rośnie ilość włamań – jak się przed nimi ustrzec?

Nasze mieszkanie czy tez dom gdzie gromadzimy wiele cennych rzeczy, stanowią łakomy kąsek dla złodzieja. Na terenie powiatu oleśnickiego dochodzi do włamań do domków jednorodzinnych. Pamiętajmy, że nie ma systemów antywłamaniowych i alarmowych gwarantujących w 100-procentowe zabezpieczenie posiadanego mienia przed złodziejami lecz można jednak ograniczyć ryzyko włamania.

W ostatnim czasie na terenie naszego powiatu dochodzi do włamań w budynkach jednorodzinnych. Apelujemy o zwiększenie czujności w rejonach naszego domostwa. Ważnym aspektem jest to aby zwrócić uwagę na osoby, które odwiedzają naszą klatkę schodową bądź teren przy naszych domach. Złodzieje wcześniej obserwują zwyczaje domowników, sprawdzają, kiedy wychodzą do pracy lub szkoły.

Apelujemy do mieszkańców, aby zwracali uwagę na:

- wszelkie nietypowe rzeczy
- obce osoby, kręcące się w pobliżu mieszkań, domów
- osoby wypytujące o sąsiada
- nieznane nam pojazdy parkujące w obrębie naszego domostwa na obcych tablicach rejestracyjnych

Ponieważ dom lub mieszkanie, w którym gromadzony jest dorobek z wielu lat naszej pracy, stanowi łakomy kąsek dla złodziei, trzeba zrobić wszystko, aby do minimum ograniczyć włamania do domów i kradzież naszej własności z mieszkań.

Korzystaj z zabezpieczeń technicznych:

- wyposaż drzwi i okna w odpowiednie zamki patentowe
- jeżeli to możliwe, pomyśl o zabezpieczeniu swojego dobytku system alarmowym;
- w drzwiach zamontuj zabezpieczenia przeciwwyważeniowe
- zainstaluj w drzwiach wejściowych łańcuch lub inny element ograniczający stopień otwarcia drzwi oraz wizjer
- dbaj o to, aby zawsze działało oświetlenie przed drzwiami wejściowymi
- mieszkania na parterze i najniższych piętrach są najbardziej narażone na włamanie przez drzwi balkonowe — warto pomyśleć o zamontowaniu w nich dobrych klamek
- doskonałym zabezpieczeniem są domofony, jednak pamiętaj, aby za pomocą domofonu nie otwierać drzwi obcym, warto wpajać tę zasadę również innym.

Jeżeli mieszkasz w domku jednorodzinnym:

- zabezpiecz go poprzez okratowanie okienek piwnic i rozważ montaż rolet antywłamaniowych drzwi balkonowych lub wyjść na tarasy, zwłaszcza tych z tyłu budynku;
- nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, a szczególnie tych, poprzez które łatwo można dostać się do domu;
- zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu. Złodzieje bardzo nie lubią miejsc dobrze doświetlonych, a także wszelkich systemów monitoringu wizyjnego.

Nie ryzykuj niepotrzebnie:

- unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii.
- jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, przekaż do przechowania cenne dla Ciebie rzeczy osobom godnym zaufania.

Nigdy nie zapominaj też o natychmiastowym poinformowaniu Policji o swoich podejrzeniach lub zaobserwowanej przed chwilą sytuacji niebezpiecznej. Im szybciej funkcjonariusze przyjmą zgłoszenie i pojadą na miejsce, tym będą mogli podjąć bardziej skuteczne działania zmierzające do eliminowania zagrożeń lub zatrzymania sprawców włamań.

W przypadku zauważenia nieznanej osoby, która zachowuje się dziwnie powinniśmy : zapamiętać jej rysopis a w przypadku nieznanych pojazdów zapamiętać numer rejestracyjny. Wszystkie informacje można przekazywać do oficera dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy pod nr telefonu 47 872 62 00 bądź pod numerem alarmowym 112.

 

red./

źródło: KPP Oleśnica/

Horoskop

licznik odwiedzin

313178

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors