W roku 1025 w Gnieźnie miały miejsce koronacje dwóch polskich królów: Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta. Przypomnijmy, że za przypuszczalną datę koronacji Chrobrego uznaje się 18 kwietnia, natomiast jego syn najprawdopodobniej został koronowany 25 grudnia. Z tej okazji właśnie w tym mieście zorganizowanych zostanie wiele uroczystości. O planach poinformowano na konferencji prasowej zorganizowanej w środę, 8 stycznia, w warszawskim Muzeum Historii Polski.
Uroczystości w Gnieźnie
Jak do obchodów tej niezwykłej rocznicy przygotowuje się samo miasto? Przede wszystkim zorganizowana zostanie rekonstrukcja królewskiej koronacji. W Gnieźnie stanie też… średniowieczne miasteczko. Przewidziana została także specjalna edycja Królewskiego Festiwalu Artystycznego.
fot. domena publiczna, Jan Matejko, Koronacja Chrobrego
Na uwagę z pewnością zasługuje też planowane plenerowe widowisko historyczne, które opowie o początkach naszego państwa, zaczynając od wędrówki Lecha, Czecha i Rusa. W widowisku, które będzie miało miejsce w trakcie dwóch sierpniowych weekendów, weźmie udział ok. 120 aktorów i wolontariuszy. Będzie je można zobaczyć 1, 2 i 3 oraz 8, 9 i 10 sierpnia.
Rok Milenium
Ponadto Sejm ustanowił rok 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów w Gnieźnie. Na 26 kwietnia zaplanowane zostało wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu w tym mieście. Obrady będą miały miejsce w Hali im. Mieczysława Łopatki.
Natomiast we wrześniu odbędzie się XII Zjazd Gnieźnieński. Uroczystościom odpustowym ku czci św. Wojciecha towarzyszyć będzie Msza Koronacyjna. Równocześnie – jak zapowiedział prezes Polskiej Organizacji Turystycznej –podjęte zostaną wzmożone działania na rzecz promocji Polski za granicą. Skoncentrują się one na promocji turystyki kulturalnej w Czechach, Niemczech i Skandynawii.
***
Szczegółowe informacje dotyczące obchodów 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II znajdziecie na stronie internetowej www.Gniezno2025.pl.
Serdecznie zapraszamy na obchody. Kolejna taka okazja dopiero za 1000 lat!