PROGRAM „OPIEKA WYTCHNIENIOWA” DLA JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO – nabór do 25 marca

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zachęca opiekunów osób z niepełnosprawnościami do skorzystania z usługi opieki wytchnieniowej. Gmina Miasto Oleśnica otrzymała dotację w wysokości 82 620,00 zł na realizację zadania w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024, finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego otrzymanych od Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.

Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami z orzeczeniem o niepełnosprawności poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.

Usługa opieki wytchnieniowej realizowana będzie poprzez wsparcie w codziennych obowiązkach 10 opiekunów osób z niepełnosprawnością, w tym 6 opiekunów osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz 4 opiekunów dzieci do ukończenia 16. roku życia z niepełnosprawnością. Realizacja usług opieki wytchnieniowej odciąży opiekunów w codziennych obowiązkach lub zapewni czasowe zastępstwo. Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki dysponować będą czasem, który będą mogły przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw. Usługa opieki wytchnieniowej będzie służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby niepełnosprawnej w sytuacji, gdy opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków. Ważnym aspektem usługi opieki wytchnieniowej będzie wzmocnienie osobistego potencjału członków rodzin, opiekunów zaangażowanych w sposób stały w codzienne wspomaganie osób niepełnosprawnych oraz ograniczenie wpływu na ich kondycję psychofizyczną wiążących się z tym obciążeń.

Realizatorem projektu jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Oleśnicy.

Nabór wniosków prowadzony jest do 25.03.2024 r. do godz. 12:00. Szczegółowe informacje o realizacji Programu i warunkach udziału znajdują się na stronie https://www.mopsolesnica.gov.pl/mops/opieka-wytchnieniowa-edycja-2024

Dane kontaktowe

Koordynator realizacji Programu „Opieka Wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024:

Małgorzata Vranić, tel. 71 721 89 01, email: m.vranic@mopsolesnica.gov.pl

Koordynator merytoryczny realizacji Programu „Opieka Wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024:

Iwona Kwiatkowska, tel. 533 020 650, email: i.kwiatkowska@mopsolesnica.gov.pl

Dla kogo jest projekt?

Uczestnikami Programu mogą zostać opiekunowie osób z niepełnosprawnościami, którzy:

  • mieszkają na terenie Gminy Miasto Oleśnica;
  • sprawują bezpośrednią opiekę nad osobą niepełnosprawną
    • w przypadku osób dorosłych do ubiegania się o wsparcie wymagany jest orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne;
    • w przypadku dzieci do 16. roku życia wymagane jest orzeczenie o niepełnosprawności.

Co robi MOPS?

Wspieramy w codziennych obowiązkach 10 opiekunów osób z niepełnosprawnością, w tym 6 opiekunów osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz 4 opiekunów dzieci do ukończenia 16. roku życia z niepełnosprawnością.

Świadczymy usługi opieki wytchnieniowej:

  • w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej (to jest w mieszkaniu lub domu osoby niesamodzielnej);
  • w wymiarze do 4 godzin dziennie, średnio 162 godziny w ciągu realizacji Programu (maksymalnie 240 godzin);
  • w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 16.00 do 22.00  oraz soboty i niedziele, w godzinach od 10.00. do 20.00

red./

źródło: UM Oleśnicy/

Horoskop

licznik odwiedzin

385960
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
nowinkiolesnickie.pl – Dostarcza lokalne informacje z powiatu oleśnickiego jak również patronuje medialnie wydarzenia kulturalne, sportowe, imprezy, koncerty itp. Na naszym portalu, możesz umieścić swoją reklamę kontaktując się z nami poprzez formularz kontaktowy lub powiadomić nas o bulwersującej Cię sprawie. | Magazine 7 by AF themes.