Prezentacja tradycyjnych stołów wielkanocnych

Lokalne potrawy, wypieki czy ozdoby to część tradycji Świąt Wielkiej Nocy. W minioną sobotę w jeleniogórskiej Galerii Nowy Rynek mieliśmy okazję podziwiać prezentacje tradycyjnych stołów wielkanocnych, palm i pisanek. Wydarzenie zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, wspólnie z organizacjami działającymi na rzecz rozwoju obszarów wiejskich i Kołami Gospodyń Wiejskich, a uczestniczyli w nim marszałek Cezary Przybylski oraz wicemarszałek Grzegorz Macko.

- Dolny Śląsk jest regionem niezwykle różnorodnym. Ludzie przyjechali tu z różnych stron Polski, Europy, a nawet świata i przywieźli swoje tradycje, obyczaje, pieśni, ale też potrawy. Prezentacja Tradycyjnych Stołów Wielkanocnych, którą zorganizowaliśmy jako samorząd województwa to piękne połączenie kultywowanej z pokolenia na pokolenie tradycji z teraźniejszością. Koła Gospodyń Wiejskich z kilkunastu dolnośląskich powiatów zaprezentowały świąteczne potrawy i wypieki oraz rękodzieła charakterystyczne dla obszarów wiejskich naszego regionu. Nie zabrakło misternie przygotowanych pisanek i palm wielkanocnych oraz występów zespołów ludowych. Takie spotkania budują naszą regionalną tożsamość oraz budują wspólnotę – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Samorząd województwa każdego roku współorganizuje Prezentację Tradycyjnych Stołów Wielkanocnych, Palm i Pisanek. W tym roku po raz pierwszy impreza odbyła się w Jeleniej Górze. Na kilkudziesięciu stołach zaprezentowano tradycyjne świąteczne potrawy oraz słodkości przygotowane przez dolnośląskie Koła Gospodyń Wiejskich. Celem wydarzenia jest kultywowanie tradycji i zwyczajów związanych z Wielkanocą. Dodatkową atrakcją były występy zespołów ludowych, kiermasz regionalnego rękodzieła oraz konkursy na najpiękniejszą palmę i pisankę wielkanocną.

- Wspierając kulturowe dziedzictwo naszego regionu, jak każdego roku, zorganizowaliśmy prezentację tradycyjnych potraw, ale też ozdób świątecznych, czyli palm i pisanek. Ich różnorodność i kunszt osób, które je przygotowały po raz kolejny zachwyciły nas i wszystkich, którzy przybyli na nasze wydarzenie - dodaje wicemarszałek Grzegorz Macko.

Laureaci konkursu w kategorii Palma Wielkanocna:

I miejsce - KGW "Folk" w Przedwojowie

II miejsce - KGW Lutomia Dolna

III miejsce - KGW Domaniowice

Wyróżnienie - KGW "Lubiechowianki" z Lubiechowej

Laureaci konkursu w kategorii Pisanka Wielkanocna:

I miejsce - KGW "Lubiechowianki" z Lubiechowej

II miejsce - KGW w Laskach

III miejsce - KGW Lutomia Dolna

Wyróżnienie - KGW w Piekarach

Ponadto zostały przyznane dodatkowe wyróżnienia dla:

- KGW Piekary

- KGW Mysłaków

- KGW Czarny Bór

- KGW Jordanki

 

źródło: UMWD/