Prace Pabla Picassa obejrzymy w galerii MOKiS-u w Oleśnicy

W galerii Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki przy ul. Kochanowskiego można oglądać wystawę prac Pabla Picasso "Ludzka komedia" ("La Comédie Humaine").

Picasso od dawna był wielbicielem twórczości Honoré de Balzaca, wielkiego dziewiętnastowiecznego francuskiego realisty, dramatopisarza i powieściopisarza. W swojej karierze wielokrotnie odwoływał się do dzieł autora, a w pewnym momencie nawet wynajmował mieszkanie w Paryżu, które było miejscem akcji powieści Nieznane Arcydzieło z 1845 roku, tego właśnie pisarza.
W 1954 roku, świadomy zainteresowania artysty Balzakiem, wydawca Tériade zlecił Picasso wykonanie serii ilustracji przedstawiających sceny z największego dzieła pisarza, La Comédie Humaine. Monumentalny zbiór 137 powiązanych ze sobą opowiadań, powieści i esejów przedstawia życie w okresie Restauracji Burbonów po rewolucji francuskiej i porusza takie tematy, jak pieniądze, władza, sukces społeczny, macierzyństwo i ojcostwo, a także społeczeństwo i seks.

Picasso stworzył zestaw liczący 180 rysunków i 16 kolorowych litografii po pracach w kolorowej kredce, aby zinterpretować historie La Comédie Humaine. Do druku tych prac wykorzystał ekspertyzę renomowanego studia litograficznego Atelier Mourlot w Paryżu, gdzie odbitki powstały pod kierownictwem artysty. Był to żmudny proces ręcznego tworzenia płyt dla każdego koloru żywych rysunków, jednakże osiągnięty litograficznie efekt utwierdza w opłacalności tego wysiłku.

Wystawę można oglądać w godzinach pracy Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Oleśnicy.

red./

źródło: MOKiS/