Poświęcono figurę św. Floriana przy komendzie straży pożarnej w Oleśnicy

W Dniu Strażaka  04-05-2022 przed budynkiem Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy odbyła się uroczystość poświęcenia figury św. Floriana, patrona strażaków.

Uroczystego poświęcenia figury, która od grudnia 2021 roku stoi przed komendą straży pożarnej w Oleśnicy, dokonał proboszcz ks. Zdzisław Paduch. O pomyśle uhonorowania patrona strażaków przypomniał komendant Andrzej Fischer. – Figura ta nie tylko podkreśla naszą tożsamość, jako strażaków, ale upiększa też nasze miasto – mówił komendant powiatowy. – A wszystko zaczęło się w 2018 roku, kiedy część z nas, w tym ja również, udaliśmy się do Austrii, gdzie według podań zginął św. Florian. To tak zrodził się pomysł, by i w Oleśnicy upamiętnić naszego patrona.

2022 rok to rok 30-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej. I właśnie z myślą o tej rocznicy podjęto działania, by przygotować, ustawić i poświęcić figurę. Materiał na nią przekazało Nadleśnictwo Oleśnica Śląska.

Wykonania rzeźby podjęli się Leszek Krzemiński ze Zbytowej i Jan Dziemieszonek ze Spalic. Gablotę, w której stanęła figura wykonała firma METAL TECH SOLUTIONSz Sycowa, która z sympatii do strażaków zgodziła się zrealizować projekt po tzw. kosztach.

Podczas dzisiejszej uroczystości komendant Andrzej Fischer podziękował osobom zaangażowanym w powstanie figury i jej ustawienie, a także strażakom, którzy wykupili cegiełki na ten cel. Medale 30-lecia powstania PSP trafiły również do przedstawicieli mediów.

 

red.

źródło: OI

Horoskop

licznik odwiedzin

338000

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors