Polsko-ukraiński projekt w CKiW OHP w Oleśnicy

Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Oleśnicy podsumowuje polsko-ukraiński projekt pod nazwą "Powrót do wspólnych korzeni".

Wspólne korzenie kulturowo-językowe pochodzące od jednego narodu słowiańskiego są najważniejszym czynnikiem łączącym Polskę i Ukrainę. W ramach programu Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży młodzież z CKiW OHP w Oleśnicy oraz młodzież ukraińska podczas trwającego tydzień projektu „Powrót do wspólnych korzeni” zagłębiali historię, tradycję i kulturę dawnych Słowian.

Projekt rozpoczęliśmy od wzajemnego zapoznania się i integracji. Wybraliśmy się do Wrocławia, gdzie odwiedziliśmy Muzeum Etnograficzne, rozwiązywaliśmy zagadki w Escape Roomie oraz grając w grę miejską „Zemsta Strzygi”. W kolejnym dniu bliżej poznaliśmy tajniki słowiańskich kulinariów, w czym pomogły nam specjalistki Izabela Rasała z Klinika Słoika oraz Ania Rumińska z Slow Food Dolny Śląsk. Na warsztatach kulinarnych uczyliśmy się robić tradycyjny zakwas na barszcz z wykorzystaniem ziół tj. ogórecznik, mlecz, oregano, serdecznika czy melisy cytrynowej.

Następnie przyszedł czas na słowiańskie potrawy, którymi zajadał się sam Mieszko I: kluski hreczane, cebulowa konfitura, brajkę prosianą. Przy okazji wysłuchaliśmy historii o tym jak wyglądała codzienność dawnych Słowian w kuchni. Na deser wyruszyliśmy na kuźnię zamkową, gdzie wykuliśmy sobie pamiątkowe ozdoby.

Nie można w pełni wczuć się w kulturę dawnych Słowian nie zdobywając góry Ślęży- świętej góry Słowian. Wracając odwiedziliśmy także Muzeum Ślężańskie w Sobótce oraz Rezerwat archeologiczny w Będkowicach. Była to fascynująca wędrówka w czasie, bo nie tylko zobaczyliśmy kulisy codziennego życia Słowian, a także archeologiczne zbiory z zakresu przyrody i historii regionu.

Jak najlepiej poznać swoje własne kultury i siebie nawzajem? Integracja w kuchni to najlepszy sposób! Uczestnicy projektu w czasie warsztatów kulinarnych przygotowaliśmy wybrane przez siebie potrawy polskie i ukraińskie. Mieliśmy okazję spróbować tradycyjne dania ukraińskie: barszcz, pielmieni, sernik lwowski oraz szuba - śledzie pod pierzynką. W dzień polski przygotowaliśmy natomiast: pierogi z jagodami, zupę dyniową oraz naleśniki ze słodkim farszem. Wszystko było przepyszne!

Wymianę zakończył spektakl „Przegląd duchów Słowiańszczyzny", w którym uczestnicy wcielili się w postaci duchów, bestii i dobrych skrzatów znanych z czasów dawnych Słowian. Spektakl idealnie wpasował się w haloweenowe klimaty, było trochę strasznie i upiornie, ale i magicznie… Do obejrzenia naszego dzieła zaprosiliśmy młodzież z CKiW oraz uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Oleśnicy. Gromkie brawa na zakończenie były dla nas najlepszą nagrodą!

Zapraszamy do oglądania spektaklu:

Projekt finansowany z Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji MEN.

red./

źródło: CKiW OHP w Oleśnicy/

Horoskop

licznik odwiedzin

313188

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors