Polska z największą liczbą automatów paczkowych na świecie. To przyszłość rynku logistycznego.

Ostatnie lata i epidemia COVID-19 przyczyniły się do dynamicznego rozwoju branży e-commerce, która zrewolucjonizowała rynek zarówno handlowy, jak i magazynowy na całym świecie. Od 2015 roku stale rośnie odsetek osób kupujących przez Internet. Motorem rozwojowym tej gałęzi sprzedaży staje się właśnie rynek automatów paczkowych .

Jak wynika z danych raportu Colliers pt. „Rudolf sam sobie nie poradzi – rynek automatów paczkowych w Polsce” automaty paczkowe są konceptem, który w Polsce cieszy się wyjątkowo wysoką popularnością – korzysta z nich aż 97 proc. uczestników ankiety przeprowadzonej przez Colliers. Nasz kraj jest w pierwszej piątce wśród członków Unii Europejskiej pod względem liczby punktów odbioru na osobę. Ponadto spośród wszystkich państw świata to właśnie w Polsce znajduje się najwięcej automatów paczkowych.

Obecnie w naszym kraju dostawy do automatów paczkowych stanowią niemal 40 proc. wszystkich przesyłek.

W Polsce prekursorem na rynku automatów paczkowych była firma InPost, która stworzyła swoje autorskie Paczkomaty - ich liczba wynosi obecnie około 16 tys. Pod koniec 2020 r. swoje pierwsze automaty paczkowe uruchomiła firma DPD, natomiast rok 2021 upłynął pod znakiem pierwszych maszyn Allegro, Orlenu oraz AliExpress.

Poczta Polska również planuje rozbudowę własnej sieci automatów paczkowych. "Tego oczekuje rynek i nasi klienci. Nasze automaty pod marką Pocztex Automat pojawią się już za kilka miesięcy, będzie ich 2 tys. Co najmniej 750 stanie przy sklepach Biedronka. Automaty staną się uzupełnieniem naszej sieci punktów odbioru, których w przyszłym roku będzie już 20 tys. Stawiamy na wielokanałowość świadczenia usług, tak by nasi klienci mogli z nich korzystać w sposób szybki, prosty i wygodny" - informuje Narodowy Operator Pocztowy.

Na koniec roku 2021 r. liczba automatów paczkowych w Polsce wyniosła łącznie około 18 tys., a do końca przyszłego roku szacuje się, że przekroczy 25 tys.

Eko trend w segmencie automatach paczkowych

Operatorzy logistyczni sieci automatów paczkowych przywiązują coraz większą wagę do rozwiązań ekologicznych. Powstają pierwsze urządzenia zasilane za pomocą paneli fotowoltaicznych lub takie, które monitorują środowisko i są wyposażone w czujniki jakości powietrza.

Coraz częściej zwraca się uwagę na to, aby automaty paczkowe nie zaburzały miejskiego pejzażu i wpasowywały się w otoczenie. Dodatkowo, coraz częściej rezygnuje się z umieszczania reklam na ich powierzchni aby nie zaburzać estetyki otoczenia.

Świetlana przyszłość automatów?

Rynek automatów paczkowych jest jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi rynku logistycznego oraz kandydatem na lidera pod względem liczby obsłużonych przesyłek. Już teraz kształtuje on trendy logistyczne w całej Polsce. Przeprowadzone badanie pokazuje, iż firmy prowadzące na nim operacje mają wielu oddanych klientów, a nowe udogodnienia oraz rozwiązania mające pozytywny wpływ na środowisko mogą sprawić, że użytkowników automatów paczkowych będzie jeszcze więcej. 2021 r. rynek automatów paczkowych zakończy wynikiem 450 mln dostarczonych przesyłek – szacuje się, że 2024 r. może być ich nawet dwukrotnie więcej.

Operatorzy logistyczni w coraz większej liczbie ośrodków miejskich wprowadzają również usługę „doręczenie w dniu nadania”. Podobne standardy doręczeń wprowadza także Poczta Polska.

Klientom oczekującym błyskawicznego doręczenia ważnych przesyłek, dedykujemy usługę Na Dziś, czyli dostawę w wybranych miastach i relacjach tego samego dnia. Ponadto coraz więcej usług w ramach Pocztexu, takich jak możliwość płatności za przesyłkę, dostępnych jest on-line – zaznacza Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

Wśród respondentów badania Colliers aż 85% z nich odpowiedziało, że wybierając formę dostawy decyduje się na automaty paczkowe często i z pewną regularnością. 32% korzysta z możliwości odbioru w automacie zawsze, gdy tylko jest to możliwe. Aktualnie w Polsce dostawy do automatów paczkowych to prawie 40% wszystkich przesyłek. 50% stanowią dostawy do miejsca zamieszkania. Colliers przewiduje, że do końca 2024 r. udział tych dwóch form dostaw powinien się wyrównać.

W najbliższych latach możemy spodziewać się także zwiększonej liczby automatów paczkowych zlokalizowanych na wsiach oraz w mniejszych miejscowościach – dodaje Antoni Szwech, analityk w dziale doradztwa i badań rynku w Colliers.

 

red. P.S.

źródło: wiadomoscihandlowe.pl/, PP, strefabiznesu.pl/