Te delikatne fioletowe kwiatki możemy spotkać m.in. na łąkach, w lasach i ogrodach. Przechodzimy obok nich obojętnie, bo traktujemy je jako ozdobę, a nawet jako zwykłe chwasty. To jednak błąd. Sprawdź, dlaczego warto zbierać bluszczyk kurdybanek i zabierać go ze sobą do domu.
Bluszczyk kurdybanek to pospolita roślina miododajna, która występuje w całej Europie i kwitnie od kwietnia do lipca. Dorasta do ok. 20 cm wysokości, ale ma długie rozłogi, które mogą sięgać nawet 1 m wysokości. Charakterystycznymi cechami bluszczyka kurdybanka są jego liście w kształcie serca o karbowanych, okrągłych brzegach oraz drobne fioletowe lub niebieskofioletowe kwiaty. Co ciekawe, liście bluszczyka często pod spodem mają kolor fioletowoczerwony. To roślina, którą warto mieć w swoim ogródku i to z wielu powodów. Jednym z nich jest odstraszające działanie na komary, ale to nie wszystko.
Bluszczyk kurdybanek na zdrowie
Bluszczyk kurdybanek, który często traktowany jest jak zwykły chwast, ma właściwości prozdrowotne właściwości. Stosuje się go do leczenia:
chorób reumatycznych w postaci leczniczych kąpieli;
zaburzeń układu pokarmowego takich jak niestrawność;
przeziębień, ponieważ zmniejsza kaszel i ma działanie bakteriobójcze;
problemów z płucami ze względu na właściwości wykrztuśne;
uszkodzeń skóry, ponieważ działa regenerująco i przeciwzapalnie.
Cenna jest także informacja, że bluszczyk kurdybanek przyspiesza przemianę materii, pobudza wydzielanie soków trawiennych i pozytywnie wpływa na układ krwionośny. Można z niego przygotować napar do picia. Przyrządza się go z łyżki kurdybanka i szklanki gorącej wody w ciągu 10 minut. Po ostudzeniu nadaje się do robienia okładów.
Bluszczyk kurdybanek do smaku
Ta roślina zdobiąca łąki i ogrody, odstraszająca komary i choroby, jest też świetną przyprawą w kuchni, która jest bogata w przeciwutleniacze i sole mineralne. To zasługa wyjątkowego, korzennego smaku i zapachu bluszczyka kurdybanka. Jego liście można śmiało traktować jako zamiennik zielonej pietruszki lub lubczyku. Można dodawać go do sałatek, zup i sosów. Świetnie sprawdza się także jako dodatek do ziemniaków i twarożków.
Roślinę najlepiej zbierać na początku jej kwitnienia, a więc w kwietniu lub maju. Można używać jej zarówno na świeżo, jak i po ususzeniu.