Pokaz specjalny – Zaporożec za Dunajem. Dzień Niepodległości Ukrainy

O spektaklu

24 sierpnia 2023 r. Opera Wrocławska zaprasza na niecodzienne wydarzenie plenerowe. Wrocławska publiczność będzie miała okazję poznać narodowe dzieło ukraińskie - operę Zaporożec za Dunajem Semena Hułak-Artemowskiego (1813-1873). W spektaklu wezmą udział specjalnie zaproszeni artyści z Ukrainy, z których część znalazła swój artystyczny dom w Polsce. Ponadto w operze wystąpią dzieci ukraińskie, mieszkające obecnie na terenie Wrocławia i regionu Dolnego Śląska. Ich występ zostanie poprzedzony cyklem warsztatów muzycznych - operowych, teatralnych i tanecznych. Po ich zakończeniu dzieci wezmą czynny udział w spektaklu, nadając tkance dramaturgicznej nowego wymiaru artystycznego. Spektakl jest doskonałą okazją, by pokazać, że opera jest formą uniwersalną i aktualną, a wybór dzieła Semena Hułak-Artemowskiego pozwala mówić o ważnych emocjach i doświadczeniach, jakie dotknęły Ukrainę. Ponadto prezentując Zaporożca za Dunajem 24 sierpnia - w Dniu Niepodległości Ukrainy - Opera Wrocławska przyłącza się do celebrowania tego ważnego Święta dla obywateli Ukrainy. To im dedykujemy ten wieczór, łącząc się w tym artystycznym manifeście wolności.

Opera Zaporożec za Dunajem to klasyka ukraińskiej opery. Opowiada o ludziach z Zaporoża, którzy trafiając do tureckiej niewoli tworzą namiastkę swojego domu w obcym państwie. Są razem mimo i wbrew wszystkiemu.

Artemowski i jego Zaporożec jest nadal aktualny, wręcz przeszywająco prawdziwy i dotykający. Takim "Zaporożem" stały się dla wielu Ukraińców polskie domy. Szukają oni kontaktu ze swoją kulturą, tradycjami, językiem. Muzyka jest spoiwem tych światów. Dzięki niej polska publiczność może poznać ukraińską wrażliwość, a społeczność ukraińska dostanie namiastkę domu, za którym tak tęskni. Sztuka pełni tu funkcję medium, które jednoczy, integruje i daje emocje, których często nie można wyrazić słowami.

Obsada:

Oksana - 

Iryna Ushanova-Rudko
Odarka - 

Iryna Zhytynska
Karaś - 

Oleksandr Kharlamov
Sułtan - 

Mykhailo Gumennyi
Andrij - 

Dmytro Foschanka
Ibrahim-Ali - 

Ihor Tykhonov
Chór Opery Wrocławskiej -
Chór Dziecięcy Opery Wrocławskiej -
Orkiestra Opery Wrocławskiej -
Koordynacja - 

Katarzyna Kubińska

Horoskop

licznik odwiedzin

370489

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors