Poczta Polska rozpocznie od września rywalizację na automaty paczkowe z InPostem

Poczta Polska rozpoczyna pogoń za InPostem i wkrótce działać ma sieć automatów na przesyłki podobnych do paczkomatów konkurenta. Pierwsze urządzenia już zostały zainstalowane.

- Poczta jest w przededniu wdrożenia nowej sieci automatów paczkowych. – Projekt strategiczny automaty paczkowe (APM) wkracza w kluczową fazę, związaną z testami i integracją systemów informatycznych. Rozpoczął się także proces instalacji APM. Pierwsze urządzenia testowe zostały zainstalowane w dziesięciu lokalizacjach w Warszawie. Po kilku miesiącach intensywnej pracy zespołu projektowego rozpoczynamy bardzo ważną fazę projektu, a mianowicie testy akceptacyjne. Nasze urządzenia muszą być niezawodne dla naszych klientów. Testy to czas na eliminację wszelkich błędów – opisuje wiceprezes Poczty Polskiej Andrzej Bodziony.

Rzecznik Poczty Polskiej przyznaje, że klienci coraz częściej sięgają po dogodną formę zakupów drogą on-line, a każda transakcja związana z nabyciem towaru w internecie skutkuje nadaniem nowej przesyłki. – Po stronie klienta leży wybór najdogodniejszej formy jej dostarczenia. Usługa Pocztex Poczty Polskiej oferuje multikanałowość dostaw: do wyboru trzy metody dostawy: Pocztex PUNKT (do największej w kraju sieci ponad 17 000 punktów odbioru), Pocztex AUTOMAT (do automatów paczkowych) i Pocztex KURIER (doręczenie przez kuriera pod wskazany adres) – wylicza Witowski.

InPost ma Paczkomaty, a Poczta będzie miała Pocztex Automaty. Usługa ma ruszyć od września. Docelowo nowa sieć będzie liczyć 2000 urządzeń w I kwartale 2023 r., a co najmniej 1000 automatów zostanie zamontowanych przy Bierdonkach.

Tysiące automatów

Uruchomienie nowej sieci zewnętrznych automatów paczkowych Pocztex AUTOMAT planowane jest na wrzesień br. W urządzeniach klienci będą mieli możliwość odbioru, nadania i zwrotu przesyłek zakupionych online.

Docelowo nowa sieć będzie liczyć 2000 urządzeń w I kwartale 2023 r. – Spośród tej liczby co najmniej 1000 automatów paczkowych zostanie zamontowanych w lokalizacjach przy sklepach Biedronka w całym kraju. Ponadto planujemy zainstalować nasze nowe urządzenia przy placówkach pocztowych, na terenach spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oraz we współpracy z innymi podmiotami – wymienia rzecznik prasowy Poczty Polskiej Daniel Witowski.

Wykonawcą realizującym dostawę automatów paczkowych wraz z rozwiązaniem informatycznym do zarządzania siecią automatów dla Poczty Polskiej jest konsorcjum składające się ze spółek Alfred24 Tech HK Ltd. (dawniej Pakpobox Hong Kong Ltd.) i polskiego P2A Box Sp. z o.o.

Mocne strony Poczty

– Poznański Instytut Technologiczny Arkadiusz Kawa wskazuje, że w Polsce w 2021 roku trafiło ok. 35% przesyłek do automatów paczkowych, z czego zdecydowanie najwięcej do automatów InPostu. – W tym roku przewiduję, że będzie to ok. 40%. Wzrost ten odbywa się kosztem dostaw do drzwi (door to door). Jest to największy udział przesyłek trafiających do tego typu urządzeń w Europie – podkreśla dyrektor Poznańskiego Instytutu Technologicznego.

 

red. P.S.

źródło: logistyka.rp.pl/, businessinsider.com.pl/