Poczta Polska realizuje wartą 300 mln zł inwestycję i rozbudowuje sieć automatów paczkowych

Poczta Polska pomimo inflacji realizuje wartą 300 mln zł inwestycję stawiając na rynek kurierski. Państwowy operator pocztowy inwestuje w sortownie oraz automaty paczkowe.

Poczta Polska jest w trakcie procesu uruchamiania sorterów do przesyłek KEP w istniejących jednostkach logistycznych Poczty Polskiej we Wrocławiu, Lublinie i Lisim Ogonie pod Bydgoszczą. Planowana pełna kwota nakładów na projekt osiągnie blisko 760 mln zł do 2025 roku. Sieć logistyczna Poczty Polskiej w chwili obecnej obejmuje 14 sortowni regionalnych oraz 13 sortowni lokalnych. Ważną częścią tego programu będzie rozbudowa sieci własnych automatów paczkowych.

2000 automatów już w 2023 roku

Pomimo inflacji i znacznie rosnących kosztów automatów paczkowych Poczta Polska realizuje planowane działania rozpoczęte w ubiegłym roku.

Pierwszy etap projektu zakłada osiągnięcie liczby 2000 automatów paczkowych – podkreśla rzecznik prasowy Poczty Polskiej Daniel Witowski. Dodaje, że status instalacji automatów paczkowych jest różny w zależności od lokalizacji. – W niektórych miejscach adaptujemy jeszcze teren oraz niezbędną infrastrukturę, co jest procesem niezbędnym dla prawidłowej pracy naszych urządzeń. W wielu przygotowanych uprzednio w ten sposób lokalizacjach instalujemy już automaty. Z uwagi na zbliżający się okres jesienno-zimowy, niesprzyjający inicjatywom budowlanym, priorytetem jest dla nas aktualnie adaptacja nieruchomości. Zależy nam, aby klienci zyskali dostęp do możliwie jak największej puli czynnych automatów już na starcie – zaznacza rzecznik PP.

Lokalizacje automatów paczkowych wybierane są pod kątem atrakcyjności i komfortu dla klientów. Urządzenia zostaną także zamontowane w co najmniej 1000 lokalizacjach przy sklepach Biedronka w całym kraju, a kolejne w wybranych placówkach pocztowych, stacjach paliw, sklepach lub węzłach komunikacyjnych. Automaty paczkowe będą powstawać także na terenach spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Poczta Polska zaprasza do współpracy także inne zainteresowane podmioty. Celem narodowego operatora jest zapewnienie klientom komfortowych warunków odbioru przesyłek.

- (...) blisko, szybko i wygodnie w miejscu zamieszkania lub pracy – jak wymienia Witowski.

Pierwszy etap zakończy się w przyszłym roku. Rzecznik przypomina, że wykonawcą realizującym dostawę automatów paczkowych wraz z rozwiązaniem informatycznym do zarządzania siecią automatów dla Poczty Polskiej jest konsorcjum składające się ze spółek Alfred24 Tech HK Ltd. (dawniej Pakpobox Hong Kong Ltd.) i polskiego P2A Box Sp. z o.o. Komponentem IT, towarzyszącym uruchomieniu sieci automatów paczkowych, będzie nowa aplikacja mobilna, której dostawcą jest spółka z Grupy Kapitałowej PP - Poczta Polska Usługi Cyfrowe (znana na rynku komercyjnym pod nazwą Envelo).

Analityk rynku kurierskiego Mirek Gral z Last Mile Experts zaznacza, że rozwój sieci paczkomatów może być zmartwieniem dla samorządowców. Tylko sam InPost ma w Polsce blisko 20 tys. automatów, a konkurenci będą dążyć do podobnych liczb.

Jeżeli w kolejnych latach firmy będą skupiały się tylko na rozwoju własnych cieci (sieci zamknięte) to automaty paczkowe zaleją nasze ulice. Miejmy jednak nadzieję, że w kraju pojawia się sieci agnostyczne (sieci otwarte) tak jak dzieje się to w krajach EU. Wtedy ilość automatów będzie mniejsza, za to ich wykorzystanie (utylizacja) znacznie wzrośnie i przy okazji koszty dostaw będą jeszcze niższe – wylicza analityk z Last Mile Experts.

red./

źródło: rp.pl/