Poczta Polska: Nowy taśmociąg w sortowni w Niepołomicach

Poczta Polska rozpoczęła montaż przenośników, które mają usprawnić proces opracowywania przesyłek gabarytowych. Nowy taśmociąg został właśnie zamontowany w sortowni w Niepołomicach. Spółka planuje, że do końca lutego br. nowoczesne urządzenia zostaną zamontowane również w Pruszczu Gdańskim, Wrocławiu i Warszawie. Maszyny umożliwią szybsze i efektywniejsze opracowywanie przesyłek. Spółka przeznaczy ok. 2,5 mln złotych na automatyzację procesów logistycznych.  

Nowoczesny taśmociąg wspomagający sortowanie dużych przesyłek zasilił sortownię w Niepołomicach. Urządzenie o kształcie pętli ma konstrukcję zbliżoną do bagażowych przenośników na lotniskach. Nowe urządzenie, którego wykonawcą jest Cassioli Polska Sp. z o.o., umożliwia sprawniejszą obsługę nawet 20 000 przesyłek dziennie. To sprawdzone rozwiązanie, które z powodzeniem funkcjonuje od zeszłego roku w Komornikach (pod Poznaniem) oraz w Zabrzu.

– Inwestycje w najnowocześniejszy park maszynowy zapewnią nam systematyczny rozwój na strategicznym dla nas rynku KEP. Właśnie rozpoczynamy montaż przenośników do przesyłek gabarytowych. Automatyzacja procesów logistycznych jest jednym ze strategicznych celów naszej Spółki, którego realizacja przełoży się na wzrost efektywności pracy, zapewnienie terminowości przesyłek kurierskich na oczekiwanym przez klientów poziomie i w efekcie zapewni Poczcie długofalowy rozwój – mówi Andrzej Bodziony, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

​Do końca lutego br. kolejne taśmociągi zostaną zamontowane również w sortowniach w Pruszczu Gdańskim, Wrocławiu i Warszawie.

Inwestycje Poczty Polskiej są m.in. odpowiedzią na systematycznie rozwijający się sektor e-commerce, który znacznie zwiększył swój udział w całym rynku zakupowym, realizowanym zarówno przez duże, jak i mniejsze podmioty. Automatyzacja Poczty Polskiej jest jednym z kluczowych działań, ujętych w strategii Spółki na lata 2021–2023.

Równolegle toczą się prace związane z uruchomieniem sorterów do automatycznego rozdziału przesyłek KEP w istniejących jednostkach logistycznych Poczty Polskiej we Wrocławiu, Lublinie i Lisim Ogonie pod Bydgoszczą.

Poczta Polska planuje pozyskać i oddać do użytkowania nowy obiekt logistyczny w Warszawie. Nowa powierzchnia operacyjna będzie pełniła funkcję węzła rozdzielczego do obsługi przesyłek paczkowych oraz paletowych nadchodzących z innych sortowni w kraju oraz z własnego obszaru działania.  Spółka informuje, że ma to nastąpić w IV kwartale 2023 roku.

 

red. P.S.

źródło: media.poczta-polska.pl/