Pociągi Elf 2 już na dolnośląskich torach!

Koleje Dolnośląskie właśnie odebrały dwa pociągi Elf 2 zakupione dzięki funduszom unijnym. To nowoczesne, elektryczne pojazdy, które od dziś będą kursować na trasie z Wrocławia Głównego przez Dobrzykowice do Jelcza-Laskowic.

- Sukcesywnie przejmujemy i rewitalizujemy linie kolejowe, rozwijając sieć połączeń w naszym regionie. Aby obsługiwać nowe trasy niezbędna jest duża flota pociągów. Dlatego właśnie inwestujemy w nowy tabor. To nowoczesne, niskoemisyjne pojazdy, które z pewnością będą komfortowe dla podróżnych – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Nowe Elfy 2 firmy PESA Bydgoszcz to obecnie jedne z najnowocześniejszych i jednocześnie największych elektrycznych zespołów trakcyjnych we flocie Kolei Dolnośląskich. Pięcioczłonowe pojazdy liczą ponad 90 metrów długości. Każdy z nich ma aż 250 miejsc siedzących, a na pokład może zabrać nawet 540 osób. W środku zadbano o dodatkowe udogodnienia dla podróżnych: klimatyzację, dostęp do sieci WiFi, a także defibrylator AED. Podróżni będą mogli skorzystać z miejsca na przewóz roweru czy dodatkowego bagażu, wyznaczono też specjalne miejsca dla osób z niepełnosprawnościami.

– Zakładaliśmy, że nowe Elfy 2 wejdą do rozkładów jazdy 1 września. Udało się jednak przed czasem – dzięki wspólnym staraniom zespołu Kolei Dolnośląskich i dostawcy – firmy Pesa. To dla nas ważne, bo wiemy, że nasi pasażerowie czekali na te nowoczesne i bardzo pojemne pojazdy – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Pojazdy będą kursować po nowo wyremontowanej trasie z Wrocławia Głównego do Jelcza-Laskowic wchodzącej w skład Dolnośląskiej Kolei Aglomeracyjnej.

– Dzięki porozumieniu samorządów lokalnych z urzędem marszałkowskim w zakresie finansowania tej linii oferta połączeń będzie atrakcyjna dla mieszkańców pod względem częstotliwości i czasu przejazdu – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa odpowiedzialny za kolej. – Bez partycypowania w kosztach wszystkich samorządowców nie bylibyśmy w stanie stworzyć oferty przewozowej na europejskim poziomie, a mieszkańcy największych aglomeracji naszego województwa musieliby tracić mnóstwo czasu, stojąc w coraz dłuższych korkach na drogach.

W niedługim czasie na dolnośląskie tory wyjadą też kolejne, nowe pociągi typu Elf 2. Samorząd województwa złożył zamówienie na zakup łącznie 25 elektrycznych pojazdów za kwotę 726 mln zł dzięki czemu dolnośląski przewoźnik stanie się posiadaczem największej floty tego typu pociągów w Polsce.

 

red./

źródło: UMWD/

Horoskop

licznik odwiedzin

383171

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors