Pierwszy Polski Kryptoznaczek cyfrowym hitem

Poczta Polska dołączyła w lutym do nielicznego grona emitentów cyfrowych znaczków kolekcjonerskich, wprowadzając swój pierwszy Kryptoznaczek.

Kryptoznaczek to największy i najlepiej rozwijający się projekt NFT w Polsce autorstwa Poczty Polskiej – narodowego operatora pocztowego, firmy z 465-letnią tradycją. Na tle innych tego typu projektów wdrażanych przez zagranicznych operatorów pocztowych, rodzime cyfrowe walory wyróżniają się otwartością zastosowanego rozwiązania i interaktywnością z kolekcjonerami. Dzięki temu Poczcie Polskiej udało się zbudować zaangażowaną i zainteresowaną społeczność, która ma wpływ na życie i rozwój tej nowatorskiej inicjatywy. Narodowy operator pocztowy dzięki Kryptoznaczkowi dociera również do młodego pokolenia Polaków promując ważne postacie, wydarzenia i wynalazki, realizując w ten sposób misję edukacyjną – podobnie jak ma to miejsce w przypadku klasycznych emisji filatelistycznych. To projekt z ogromnym potencjałem, zaplanowany na długie lata, doskonale przygotowany pod względem technologicznym, z pionierskimi rozwiązaniami, niespotykanymi jeszcze wśród przedsiębiorstw z polskiego sektora publicznego.

Według aktualnych danych za pośrednictwem strony nft.poczta-polska.pl założono już ponad 850 kryptoklaserów służących do kolekcjonowania cyfrowych znaczków pocztowych. Użytkownicy tego serwisu mogą zbierać nie tylko polskie kryptoznaczki, lecz także wydawnictwa cyfrowe innych operatorów pocztowych. Obecnie w kryptoklaserach zgromadzono już ponad 6,6 tys. przedmiotów kolekcjonerskich.Na uwagę zasługuje również serwis dedykowany Polskiemu Kryptoznaczkowi na platformie społecznościowej Discord.

O zainteresowaniu cyfrowych kolekcjonerów projektem Poczty Polskiej świadczą najdobitniej liczby. Obecnie 1,5 tys. osób udziela się w temacie cyfrowego projektu Poczty Polskiej, a do newslettera Polskiego Kryptoznaczka dołączyło już ponad 6 tys. subskrybentów – zarówno z Polski, jak i z zagranicy!

O pierwszym Polskim Kryptoznaczku

Kryptoznaczki kategorii 1–4 to cyfrowe znaczki, które są wierną kopią znaczków papierowych. Token NFT (cyfrowa kopia) z unikalnym numerem identyfikacyjnym (ID) jest dostarczany w postaci papierowego portfela wraz ze znaczkiem fizycznym. Na uwagę zasługuje fakt, że wersja fizyczna Kryptoznaczków, w przeciwieństwie do innych tego typu wydawnictw, została wydrukowana na papierze znaczkowym przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Cztery kategorie wersji fizycznej Kryptoznaczków wyróżniają się ciekawymi cechami i uszlachetnionym drukiem. Są tym samym cenną gratką dla tradycyjnych kolekcjonerów.

Warto również wspomnieć, że Kryptonaczek kategorii 5, wydany wyłącznie w formie cyfrowej, został zaprojektowany po raz pierwszy w historii Poczty Polskiej przez sztuczną inteligencję.

Muzyczne kartki NFT „Pocztowe motywy”

W maju br. Poczta Polska, we współpracy z Polskim Radiem, wprowadziła na rynek unikalne Kryptopocztówki.

Do projektu każdej z nich wykorzystano motywy pocztowe należące do zbiorów Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Graficzną oprawę uzupełniają fragmenty patriotycznych utworów Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza i Michała Kleofasa Ogińskiego. Muzyczne kartki NFT to pierwsze tego typu wydawnictwo na świecie dostępne w limitowanej liczbie 4 tys. egzemplarzy. Wkrótce kolejne wydanie muzycznych Kryptopocztówek.

Cyfrową ofertę kierujemy zarówno do kolekcjonerów znaczków, jak i do osób, które dotychczas o filatelistyce słyszały z rodzinnych opowieści. Wydanie Kryptoznaczków traktujemy jednak głównie jako formę promocji filatelistyki wśród tych, którzy wybierają nowocześniejsze formy rozrywki. Rozszerzamy grono osób zainteresowanych filatelistyką. Otwieramy się na nowych klientów, którzy obserwują nowinki technologiczne i podążają za cyfrowymi trendami - poinformował Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej.

 

artykuł: wgospodarce.pl/