Pierwsza rocznica wybuchu wojny w Ukrainie

W wielu miastach Polski, również w Oleśnicy upamiętniliśmy pierwszą rocznicę rozpoczęcia inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Ukraińskie dzieci wspólnie z władzami Miasta posadziły wiosenne kwiaty symbolizujące odrodzenie, powodzenie, szczęście i szczerość. Żonkile i niebieskie hiacynty zakwitną na specjalnie przygotowanej na tę okazję rabacie przy amfiteatrze. Jest to gest podziękowania dla Oleśnicy za okazane serce, pomoc i wsparcie.

Wszyscy dokładnie pamiętamy te tragiczne komunikaty o brutalnym ataku Rosji na Ukrainę, które dotarły do nas dokładnie rok temu. Do naszego kraju zaczęli przybywać obywatele Ukrainy uciekający przed okrucieństwem wojny. Były to przede wszystkim kobiety z dziećmi i osoby starsze. Również Oleśnica stała się miejscem, w którym postanowili się schronić. Część zatrzymała się tylko na chwilę i pojechała dalej, ale niektórzy pozostali w Oleśnicy do dziś.

Dla każdego z nas była to sytuacja nowa, jakiej nigdy w życiu nie przeżyliśmy, ogromne wyzwanie, ale też i emocje, zarówno te złe, jak i te dobre. Nie było żadnych wskazówek, gotowych rad, nie było schematów. Co robić? Procedury napisało życie.

Od pierwszych dni wojny my wszyscy – mieszkańcy i władze Miasta – razem okazaliśmy wielką pomoc i wsparcie. Trwa ona po dziś dzień. Zaczęliśmy od znalezienia miejsc do zamieszkania, zaraz potem była pomoc materialna, medyczna i psychologiczna. Pomagaliśmy w załatwieniu wszelkich formalności, nauce języka i znalezieniu pracy. Dla dzieci organizowaliśmy zajęcia i warsztaty, które były chwilą oderwania od tragicznej rzeczywistości. Wiele darów napłynęło z zagranicy, z naszych miast partnerskich oraz zaprzyjaźnionych firm, fundacji i stowarzyszeń. Najpotrzebniejsze rzeczy zawieźliśmy na Ukrainę.

Dzisiaj nadal, w naszych miejskich tymczasowych miejscach zakwaterowania, mamy pod opieką 22 obywateli Ukrainy. Prowadzimy punkt pomocy na ul. Wojska Polskiego, zapewniamy pomoc psychologiczną i robimy wszystko, aby adaptacja w nowym miejscu życia przebiegała w przyjaznych warunkach. Otrzymujemy ciągłe wsparcie od przyjaciół z miast partnerskich, szczególnie z Niemiec. Miejskie instytucje kultury stale organizują zajęcia integracyjne dla ukraińskich dzieci i młodzieży. Nie zapominamy, że Oleśnica zyskała nowych mieszkańców.

Dzisiaj, kiedy nasze myśli krążą wokół tragedii, która nadal dzieje się w Ukrainie, niech nasza empatia i ofiarność nie słabną.  Dziękujemy mieszkańcom, lokalnym przedsiębiorcom, wolontariuszom, organizacjom, fundacjom i stowarzyszeniom za okazane serce i zrozumienie. Do tych podziękowań dołączają nasi goście z Ukrainy, zwłaszcza Ci którzy pozostali w Oleśnicy i tutaj znaleźli swój drugi dom.

 

źródło: UM Oleśnicy/