Jan Matejko "Autoportret" Foto: Wikipedia/domena publiczna

Patroni roku 2023: Jan Matejko.

Jan Matejko znalazł się w gronie 10 patronów roku 2023 wybranych osobno przez posłów i senatorów RP. Co mówią o malarzu obrazy, które można zobaczyć we Wrocławiu?

Utopił żonę (farbami olejnymi), a później zamknął ją w zakładzie psychiatrycznym (naprawdę). Ona mimo to towarzyszyła mu do śmierci, która przerwała „Śluby Jana Kazimierza”. Dzieło to można oglądać we Wrocławiu. Za kilka miesięcy, w roku matejkowskim, będzie można zobaczyć także „Poczet królów polskich”.

Teodora z Giebułtowskich miała 16 lat, gdy trzy lata od niej starszy konkurent poprosił ją o rękę. – Rzuciła pierścionkiem. Była bardzo smarkata, mało sympatyczna, ale Matejko ją kochał, więc do ślubu doszło kilka lat później. Podobno zatruwała mu życie – opowiada Marek Pierzchała, kurator Galerii Sztuki XVI–XIX wieku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. – Ponoć miała napady zazdrości, szału i była nieokiełznana w wydawaniu pieniędzy – dodaje Grzegorz Wojturski z działu edukacji.

Teodora była panią Matejko przez 29 lat. Uchodziła za kobietę piękną, stanowczą i kłótliwą. Dr Beata Lejman, kustosz z muzeum, pisze w „Różnych obliczach miłości”, że mąż kochał ją i nienawidził. Dwa lata po tym, jak utopił ją na obrazie, umieścił schorowaną w zakładzie psychiatrycznym, izolując od dzieci. Po wyjściu ze szpitala Teodora nie wróciła do domu przy Floriańskiej. Pomieszkiwała w wynajętym mieszkaniu, Krzesławicach albo przebywała w innych lecznicach. Małżeństwo praktycznie przestało istnieć. Jan dążył bodaj do uznania żony za niepoczytalną.

Zabijana za niewierność niewolnica haremu to personifikacja Teodory Matejko. Siedzący w łódce brodaty pasza Hassan, pan jej życia i śmierci, ma rysy jej malarza. Sługa wykonujący wyrok to Marian Gorzkowski – pisarz, pierwszy biograf Matejki, poniekąd jego famulus, poniekąd przyjaciel.

„Utopiona w Bosforze” z 1880 roku eksponowana jest w Muzeum Narodowym i jest chlubą wrocławskich muzealników.

Tomasz Hołod „Utopiona w Bosforze” Jana Matejki w Muzeum Narodowym we Wrocławiu (Galeria Sztuki XVI-XIX w.)

 

Złoto na paryskim Salonie

Międzynarodową sławę i uznanie Jan Matejko zyskał jeszcze przed trzydziestką. Jego pierwszym sukcesem był złoty medal na paryskim Salonie za „Kazanie Skargi”. Krytyka francuska włączyła go do grona najwybitniejszych twórców malarstwa historycznego w Europie. – Szybko uznał, że takie malarstwo jest jego powołaniem. Nie chciał nim jednak opowiadać historyjek czy anegdot. Miał ambicję, żeby opowiadać wielką historię. Dziś możemy powiedzieć, że jest przewodnikiem po dziejach Polski. Próbujemy wyobrazić sobie królów i nie jesteśmy w stanie oderwać się od jego rysunków – dostrzega kurator Pierzchała.

Ojcem twórczości Jana Matejki jest gorący patriotyzm, matką – rozległa wiedza historyczna. Chwytał za pędzel z miłości do dziedzictwa historii, a malarstwo było dla niego formą służenia ojczyźnie i ideom niepodległościowym. – Był zwolennikiem malowania narodowego. Krzewił i podtrzymywał myśl narodową – opisuje Natalia Sienkiewicz z działu grafiki we wrocławskim Muzeum Narodowym.

Krzepienie serc i umysłów Polaków poprzez obrazy rozpoczęło się na dobre po klęsce powstania styczniowego w 1864 roku, gdy duch upadł i naród ogarnęło powszechne zwątpienie (w powstaniu walczyło dwóch z ośmiu braci artysty). To wydarzenie radykalnie zmieniło wydźwięk malarstwa Matejki, który odtąd, aż do końca życia, chwalił świetność dawnej Rzeczypospolitej i jej oręża, podtrzymując wiarę w słuszność dążeń niepodległościowych. „Hołd pruski”, „Sobieski pod Wiedniem” i „Bitwa pod Grunwaldem” to sztandarowe przykłady ideowej i artystycznej postawy malarza, który – jak określa kurator – zbliża się do konwekcji sienkiewiczowskiej.

„Jedyny plus naszych klęsk narodowych jest fakt, że to im zawdzięczamy, że Jan Matejko rzucił w diabły malarstwo religijne i poświęcił się malarstwu historycznemu” — stwierdza dr Kamila Tuszyńska we wpisie na blogu Wernisażeria. W roku 1864 namalował uciemiężoną Polskę jako kobietę zakuwaną w kajdany i ubraną w czarną suknię (obraz „Polonia – Rok 1863”).

Jan Matejko, Polonia - rok 1863, 1864

Specyficzna rasa ludzi

Matejkowski styl ujawnił się około połowy lat sześćdziesiątych dziewiętnastego stulecia, kiedy malarz rozpoczął podejście pod szczyt swoich umiejętności warsztatowych. U jego podstaw leży gotycka rzeźba Wita Stwosza i włoskie płótna epoki późnego renesansu. Z Matejką nieodłącznie kojarzymy sceny z wieloma postaciami na monumentalnych płótnach, mające w sobie coś z teatru. – Akademicko poustawiane. Tak to wtedy funkcjonowało. Ustawiano sceny jak do zdjęcia, a bohaterowie odgrywali je w zatrzymanym kadrze malarskim – tłumaczy Marek Pierzchała.

Juwenilia przyszłych teściów

Matejko malował od dziecka. Jako 14-letni chłopak wstąpił do krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, gdzie przyswajał surową dyscyplinę rysunku i zdobywał wiedzę historyczną poprzez studiowanie dzieł dawnych kronikarzy. Pod wpływem nauczycieli nabierał szacunku do zabytków i pamiątek przeszłości.

W Muzeum Narodowym we Wrocławiu są juwenilia Matejki – trzy akwarelowe portrety przedstawiające przyszłych teściów, których notabene traktował jak rodzinę, oraz syna siostry Teodory. – Namalował je w wieku 15 lat. Był bardzo utalentowanym młodzieńcem. Te portreciki mają rodowód paryski. Należały do kolejnych spadkobierców. Inne dzieła, które mamy w zbiorach, przyjechały ze Lwowa. Właścicielem części z nich był kiedyś Gorzkowski – informuje Marek Pierzchała. Dodaje, że Jan portrety uprawiał z rzadka, ale portrecistą był całkiem dobrym: – Niezłym psychologiem w malarstwie. Na wielu jego kobylastych historycznych obrazach nie brakuje konkretnych ludzi, koni czy przedmiotów.

Ukończywszy szkołę w Krakowie i uzyskawszy stypendium, Matejko wyjechał na studia do Monachium, gdzie przez siedem miesięcy uczył się w tamtejszej Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych. Przeniósł się do Wiednia, ale szybko porzucił tam studia, ponieważ nie odpowiadały mu korekty profesora.

Osiadł w Krakowie, gdzie do końca życia malował i pełnił funkcję dyrektora krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Do grona jego uczniów należeli m.in. Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer i Jacek Malczewski. Matejko zasłużył się w zakresie opieki nad zabytkami, uczestniczył w pracach komisji konserwatorskich (ołtarz Wita Stwosza, Sukiennice, Wawel, kościół Mariacki), brał udział w pracach naukowo-badawczych, wykonał projekt polichromii wnętrz Mariackiego.

Robiąc karierę, mógł spijać śmietankę, ale był człowiekiem empatycznym, współczującym. Sam przeżył niedolę w czasie studiów, więc ufundował stypendium dla ubogich i zdolnych uczniów akademii krakowskiej – przypomina Grzegorz Wojturski z działu edukacji Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Wielokrotnie wyjeżdżał na wystawy do Paryża i w inne miejsca, ale do Wrocławia nigdy nie przyjechał, chyba że przejazdem. – W jego twórczości są jednak motywy Śląskie – mówi kurator Marek Pierzchała, patrząc na wiszący w galerii „Sejm w Gąsawie”. – Na tym szkicu umieścił Henryka Brodatego, księcia wrocławskiego. Widać, że w tym obrazie przygotowanie kompozycji jest dość czytelne, ale rysunek jest niespokojny, nerwowy. Większy obraz według tego szkicu nigdy nie powstał – podkreśla kurator.

Tomasz Hołod Marek Pierzchała i „Sejm w Gąsawie” Jana Matejki  

Królowie wystąpią latem

W zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu jest więcej dzieł Matejki, lecz nie wszystkie są eksponowane ze względów konserwatorskich. Wśród przechowywanych w magazynach jest „Poczet królów polskich”, czyli cykl 44 ołówkowych rysunków przedstawiających wizerunki głów koronowanych, poczynając od Mieszka (choć on królem nie był), aż po Stanisława Augusta Poniatowskiego. – To znakomite rysunki – ocenia kurator Pierzchała.

Co ciekawe, przynajmniej dwie narysowane osoby mają odpowiedników w otoczeniu artysty. Zygmunt Stary to proboszcz parafii z Tenczynka, a Stanisław August Poniatowski ma rysy jednego z aktorów znanych Matejce – dodaje Grzegorz Wojturski z działu edukacji.

„Poczet” jest pokazywany co kilka lat na wystawach czasowych. Najbliższa rozpocznie się 24 czerwca, w dzień 185. rocznicy urodzin artysty. — W związku z tym, że 2023 ogłoszony jest rokiem Matejki, pragniemy wziąć udział w świętowaniu tego wyjątkowego okresu właśnie przez prezentację tego unikalnego działa — zapowiada Natalia Sienkiewicz z działu grafiki. — To jeden z naszych skarbów narodowych. W tym cyklu widać ogromne zaangażowanie Matejki w badania, gromadzenie źródeł historycznych, ikonograficznych i przede wszystkim kostiumologicznych, które odzwierciedlały dawne realia — wyjaśnia.

Jan Matejko, Poczet Królów Polskich, Bolesław Chrobry, 1890, ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, fot. Arkadiusz Podstawka /Jan Matejko, Poczet Królów Polskich, Jadwiga, 1890, ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, fot. Arkadiusz Podstawka

Muzeum Narodowe we Wrocławiu na czerwiec planuje bezpłatny wykład o „Poczcie”, spacery oraz podobne wydarzenie jesienią, kiedy zbliżać się będzie 130. rocznica śmierci malarza.

 

Koniec w dniu Wszystkich Świętych

Na zakończenie stajemy przed największym obrazem prezentowanym w głównym gmachu muzeum. „Śluby Jana Kazimierza” (z czasów potopu szwedzkiego) są formatu 500 x 315 cm. – Obraz nie jest dokończony. Wiele partii jest tylko pozaznaczanych, położony jest kolor wyjściowy, co widać po prawej stronie. Dzięki temu można zobaczyć, jak Matejko realizował sceny na płótnie. Przyłapujemy malarza w toku jego pracy – zauważa kurator Marek Pierzchała.

Jan Matejko, Śluby Jana Kazimierza, 1893, MNWR.pl/

Jak to u Matejki, można odgadywać, kto kogo odgrywa. Dawniej wierzono, że w roli żony króla Kazimierza występuje Teodora, ale ta hipoteza jest w dzisiejszych czasach stanowczo podważana. Kochana i nienawidzona pani Matejko, zamknięta w zakładzie psychiatrycznym. Mimo to była u boku Jana aż do końca. 1 listopada 1893 roku Teodora czuwała przy łożu śmierci w domu przy ulicy Floriańskiej, a później żegnała Jana przy dźwiękach dzwonu Zygmunt. Utopiona w Bosforze odeszła trzy lata później i spoczęła obok męża na krakowskich Rakowicach.

red./

źródło: wroclaw.pl/

Horoskop

licznik odwiedzin

313182

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors