Parki kieszonkowe w Oleśnicy. Czy takie oazy zieleni łagodzą zmiany klimatyczne w miastach?

Założeniem parków kieszonkowych jest wprowadzenie zielonych stref relaksu w miastach, szczególnie tych, gdzie intensywna zabudowa pochłania coraz większe tereny. To w obliczu zmian klimatycznych, co w miastach objawia się coraz wyższą temperaturą, która życie w „betonie” czyni coraz mniej znośną. Lokalne wyspy zieleni mają za zadanie złagodzić zmiany klimatyczne w miastach. Podobne inwestycje powstały w Oleśnicy

Zakład Budynków Komunalnych w Oleśnicy poinformował, że zakończyły się prace związane z realizacją wykonania tzw. parków kieszonkowych przy ul. Lwowskiej 6-10 oraz przy ul. Armii Krajowej 41/Słoneczna 9-15. Wykonawcą prac jest Zakład Zieleni Wiesława Niedzielskiego, koszt zadania 18 000,00 zł.

Wspólną cechą parków kieszonkowych są niewielkie rozmiary i radość, jaką sprawiają użytkownikom - dodaje oleśnicki ZBK.

Park kieszonkowy – charakterystyka
Z analizy przykładów parków kieszonkowych w Polsce i na świecie wynika, że najczęściej mają one od 300-1000 m² powierzchni. Jest to sposób na tworzenie nowych terenów zielonych w przestrzeni miejskiej, szczególnie dużych miast. Ich cechą charakterystyczną jest ogólna dostępność i wyposażenie w elementy małej architektury do odpoczynku lub zachęcające do aktywności fizycznej dzieci oraz dorosłych. Jest to miejsce lokalnej integracji mieszkańców. Powstają zazwyczaj z inicjatywy mieszkańców, są finansowane z tzw. funduszy obywatelskich w ramach poszczególnych dzielnic.

red.

źródło: ZBK