Ciekawostki historyczne: Pałac w Żarowie.

Pałac w Żarowie (powiat świdnicki, woj. dolnośląskie) to neogotycka budowla z początku XX wieku. Jego najstarsza część powstała w 1860 r. Autorem projektu tego pałacu był sam Friedrich August Stüler (1800-1865) – berliński architekt, autor wielu innych znanych projektów w Polsce i za granicą, np. Pałac w Rokosowie (Wielkopolska) czy Zamek Hohenzollern (Niemcy). Obiekt powstał z inicjatywy Carla Friedricha von Kulmiz, majętnego właściciela tutejszych fabryk.

Najstarsza część neogotyckiego zamku w Żarowie powstała ok. 1860 roku. Jest to trójkondygnacyjna budowla murowana o bryle rozczłonkowanej, posadowionej na wysokich piwnicach. Nakrywa ją dwuspadowy dach pokryty dachówką ceramiczną. Elewacje zewnętrzne licowane są cegłą.

W drugiej połowie XIX wieku pałac był przebudowywany. Wzniesiono od strony zachodniej masywną wieżę alkierzową zwieńczoną krenelażem. Również od strony parku powstała druga wieża alkierzowa o podobnym zwieńczeniu. Znacznie mniejsza, założona na planie kwadratu, stanowiła niegdyś wysunięte wejście do zamku prowadzące portykiem. Część ta jest obecnie przebudowana i stanowi siedzibę Teatru Bezdomnego.
Obecnie w pałacu znajdują się prywatne mieszkania. Mało znany jest los pałacu w okresie wojennym i powojennym  i rozmawiając z panią, która tam mieszka, mówi, że odkąd pamięta, zawsze tu były mieszkania. W okolicznym parku znajdują się ławki i scena. Budowla budzi ogromne wrażenie i widać to prawdziwy rozmach architekta pałacu.

W XIX wieku powstały setki budowli neogotyckich, a do najwybitniejszych niemieckich architektów tworzących w tym stylu należeli Martin Gropius, Felix Henry, Alexis Langer, Karl Friedrich Schinkel oraz Friedrich August Stüler. To właśnie Stüler, jest autorem projektu neogotyckiego zamku w Żarowie. Tego zdania jest m.in. profesor Roberto Pirzio-Biroli – światowej sławy architekt i wykładowca na Uniwersytecie w Krems, który zajmuje się rekonstrukcją krajobrazów historyczno-kulturowych. Warto wspomnieć, że projekt zamku w Żarowie, powstał w okresie obfitej działalności Stülera na Dolnym Śląsku. Według jego planu, wzniesiono m.in. pobliskie mauzoleum hrabiego von Brandenburg w Domanicach. Architekt często współpracował z Hermannem Friedrichem Wäsemannem, który od 1854 roku mieszkał we Wrocławiu, a w 1870 roku na zlecenie rodziny von Kulmiz, kierował przebudową pałacu w Mrowinach.

Friedrich August Stüler (1800-1865) – berliński architekt

 

źródło: izba.centrum.zarow.pl; polska-org.pl/