Otwarcie zmodernizowanej oczyszczalni w Dobroszycach

Dziś w Dobroszycach nastąpiło otwarcie oczyszczalni ścieków po przeprowadzonej modernizacji.

Dziś odbyło się uroczyste otwarcie dobroszyckiej oczyszczalni ścieków po modernizacji, która kosztowała ok. 13 mln złotych. 9 mln pochodziło ze środków unijnych. 2 mln złotych przekazał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dobroszyce odzyskały też podatek VAT z prac w wysokości 2 mln zł. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele wykonawcy, samorządów, urzędnicy i inni zaproszeni goście.

Jak usłyszeliśmy, uciążliwości związane z funkcjonowaniem obiektu powinny być przeszłością. Spełnia on teraz normy ekologiczne i jest gotowy do obsłużenia większej ilości ścieków.

Wójt Artur Ciosek przypominał, że w momencie wmurowywania kamienia węgielnego nie dało się znieść przykrego zapachu. Teraz właściwe go nie czuć. - To jest ogromna różnica, ogromny efekt, który udało się zrealizować - mówił samorządowiec. - Zadanie realizowaliśmy w trudnym momencie pandemii koronawirusa. Problemy z dostępem do materiałów, inflacja, wpływały na nas i musieliśmy realizować przedsięwzięcie z uwzględnieniem terminów - wskazywał A. Ciosek.

- Najważniejsze zadanie w Gminie Dobroszyce. Do tej inwestycji przygotowywaliśmy się przez około 5 lat, tworząc projekt, uzyskując pozwolenie na budowę, składając wniosek o dofinansowanie i wreszcie ogłaszając przetarg. Efektem oczekiwanym po modernizacji będzie zwiększenie odbioru 2-krotnej ilości ścieków pochodzących prawie z całej gminy oraz uzyskanie poziomów na ewentualne sytuacje awaryjne - informował Urząd Gminy Dobroszyce.

Wójt podkreślał, że teraz gmina może przyciągać nowych mieszkańców, a bez inwestycji nie byłaby możliwa obsługa ścieków z nowego centrum dystrybucyjnego Lidl, które zostawia pieniądze w kasie samorządu. - Zapewniamy warunki techniczne do rozbudowy naszej aglomeracji - dodał A. Ciosek.

 

red./

źródło: mojaolesnica.pl/

Horoskop

licznik odwiedzin

370491

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors