Ostatni etap remontu zabytkowej bramy w Bierutowie. Apel do znalazcy herbu!

Ruszył ostatni etap remontu zamkowej bramy w Bierutowie. Do tego herb na niej ma zostać odtworzony, chyba że zgłosi się znalazca oryginału, o co apeluje burmistrz Piotr Sawicki.

- Rozpoczął się kolejny, ostatni już finalny etap remontu restauracji od nowy naszej pięknej bramy zamkowej. Jest to brama barokowa prowadząca na dziedziniec Zamku Książąt Oleśnickich. Ten zamek w Bierutowie stoi od stuleci. Przechodził różne koleje losu i ocalała w nim właściwie wieża i jedno skrzydło - informuje burmistrz Bierutowa Piotr Sawicki.

- Jest to brama barokowa. Docelowo, będzie zwieńczona herbem książąt wirtemberskich. Jest to bardzo cenny, piękny zabytek Bierutowa, który chcemy się szczycić, który chcemy pokazać, któremu chcemy przywrócić blask - dodaje samorządowiec.

- Będzie przywrócony herb, który niestety, oryginał nam zagubił Próbowaliśmy go odnaleźć. Wystosowywaliśmy apel do mieszkańców. Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie. Wciąż aktualny. Oczywiście najlepiej byłoby przywrócić oryginał. Natomiast na podstawie zachowanej dokumentacji tutaj architekci w porozumieniu z konserwatorem odtworzyli projekt tego herbu. Będzie on zrekonstruowany, odlany na nowo i będziemy mogli go po prostu jako zwieńczenie tej bramy podziwiać - słyszymy.

Dlatego osoby posiadające oryginalny herb lub jego wiedzę proszone są o kontakt z miejscowym magistratem. Dzięki temu będzie mógł służyć lokalnej społeczności i poszerzaniu wiedzy historycznej.

- Oczywiście wymaga to wielu nakładów finansowych. Staramy się pozyskiwać te środki z zewnątrz po to, żeby nie odbywało się to kosztem innych ważniejszych inwestycji. Ale każdy odnowiony, odrestaurowany zabytek, przywrócenie go po prostu Bierutowianom to jest ogromna radość i to jest coś do czego dążymy - podsumowuje burmistrz Piotr Sawicki.

 

red./

źródło: mojaolesnica.pl/

Horoskop

licznik odwiedzin

374080

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
nowinkiolesnickie.pl – Dostarcza lokalne informacje z powiatu oleśnickiego jak również patronuje medialnie wydarzenia kulturalne, sportowe, imprezy, koncerty itp. Na naszym portalu, możesz umieścić swoją reklamę kontaktując się z nami poprzez formularz kontaktowy lub powiadomić nas o bulwersującej Cię sprawie. | Magazine 7 by AF themes.