ORLEN zakupił pierwszą w Polsce lokomotywę wodorową

ORLEN konsekwentnie rozwija technologię wodorową w transporcie. Koncern chwali się ostatnim zakupem nowoczesnej lokomotywy, która jest pierwszym w Polsce pojazdem szynowym wykorzystującym napęd wodorowy. ORLEN zakupił ją od spółki PESA Bydgoszcz.

Prezes Zarządu ORLEN, Daniel Obajtek poinformował o kluczowym znaczeniu wodoru jako paliwie przyszłości:

Zgodnie z założeniami, realizujemy zadania biznesowe, które zapewnią nam długofalowy rozwój i silną pozycję w Europie, a jednocześnie będą wpisywały się w strategię wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego Polaków. Jednym z kluczowych elementów tego procesu jest rozwój paliw alternatywnych, w tym wodoru – poinformował Prezes grupy ORLEN.

Lokomotywa manewrowa z napędem wodorowym, którą nabył ORLEN, docelowo będzie pracowała na bocznicy Zakładu Produkcyjnego w Płocku. Obecnie ruszają jej testy. Pierwszy przejazd odbył się na trasie Gdynia – Hel. Umowa zawarta między ORLEN a PESA Bydgoszcz obejmuje także 4-letni pakiet serwisowy, w ramach którego realizowane będą m.in. standardowe przeglądy i ewentualne naprawy. Pojemność zbiorników lokomotywy jest ponad pięciokrotnie większa niż w autobusach z napędem wodorowym i wynosi 175kg. Daje ona możliwość całodobowej pracy lokomotywy. W skład systemu trakcyjnego lokomotywy wchodzą dwa ogniwa paliwowe o mocy 85 kW każde, bateria oraz cztery silniki trakcyjne.

Grupa ORLEN poinformowała także o otwarciu specjalnych laboratoriów wodorowych w Trzebini i Włocławku, które jako jedyne w Polsce są w stanie zbadać wszystkie parametry wodoru wymagane dla zasilania ogniw paliwowych w zakupionych pojazdach.

 

red./

źródło: ORLEN, eska.pl/

Horoskop

licznik odwiedzin

385953
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors