Orlen i Synthos zainwestują w “mały” atom. Pierwszy reaktor w Polsce w 2029 roku?

PKN Orlen i Synthos Green Energy, utworzą spółkę, która będzie inwestować, rozwijać projekty i współpracować w obszarze technologii nuklearnej - mikro i małych reaktorów jądrowych. Nowa spółka będzie miała wyłączność na budowę w Polsce i w niektórych innych europejskich krajach reaktorów SMR o nazwie BWRX-300 od GE Hitachi Nuclear Energy.

- Atom jest przyszłością naszego kraju. Spółka będzie miała jasny cel - produkcję energii i ciepła, wykorzystywaną do celów własnych, komercyjnych i komunalnych - stwierdził Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Atom w Polsce
Małe reaktory modułowe, tzw. SMR (Small Modular Reactors), to wciąż rozwijana technologia, która ma na celu przyspieszenie budowy i obniżenie kosztów energetyki atomowej. Są one mniejsze od tradycyjnych, dużych kompleksów jądrowych, które składają się z z 2-4 bloków (reaktorów). Tradycyjny, potężny reaktor wymaga bowiem olbrzymich nakładów. Na świecie obecnie jest realizowanych kilkadziesiąt projektów budowy SMR.

Czym SMR różnią się od dużych reaktorów?
SMR mają według założeń być mniejszymi reaktorami o mocy do 300 MW (small) lub 300-700 MW (medium). Wszystko zależy od tego, czy mają być jedynie pojedynczymi jednostkami (jeden reaktor postawiony np. przy fabryce) czy też mają stanowić (tu ich modułowe zalety) element większej siłowni. Dla porównania: jeden reaktor tradycyjnej elektrowni o mocy 1600 MW to tyle samo, co osiem reaktorów SMR o mocy 200 MW, pracujących równolegle.

Największą zaletą SMR jest stosunkowo niewielki koszt inwestycyjny jednego bloku, który jest trudną do pokonania barierą dla inwestujących w wielkie reaktory. (...). Ważną zaletą SMR jest możliwość instalowania blisko odbiorców, co obniża koszty sieci i przesyłu. Taka bliska lokalizacja stanowi jednak istotną zmianę w filozofii bezpieczeństwa jądrowego, która dotychczas wymagała lokalizowania reaktorów daleko od ośrodków zaludnienia” – pisano o tej technologii w raporcie NCBJ jeszcze w 2013 roku.

BWRX-300 od GE Hitachi – to reaktor typu BWR. Co to oznacza?

BWR to taka konstrukcja konstrukcja reaktora, który wykorzystuje tylko jeden obieg wody (parowy). Przez co reaktor ma dużo prostszą konstrukcję w porównaniu z innymi. W tym przypadku w reaktorze wytwarzana jest para, która trafia następnie bezpośrednio do turbiny generując energię elektryczną. Inne technologie wykorzystują więcej obiegów czynnika np. (parowy i wodny) przez co wzrastają koszty ich eksploatacji.

Model elektrowni z reaktorem BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear
Model elektrowni z reaktorem BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear

Grupa Orlen we współpracy z Synthos dzięki zaangażowaniu w rozwój mikro i małych reaktorów jądrowych pozwoli na zdecydowany krok w realizacji strategii neutralności emisyjnej koncernu i wpłynie na zapewnienie znaczącego zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

 

red. P.S.

źródło: businessinsider.com.pl/; wprost.pl/