Można zaobserwować niewielką, ale pozytywną zmianę w stosunku do roku 2022, jednak dalej tylko w 30% przypadków nasze zespoły ratownictwa medycznego wyjeżdżały do nagłych stanów zagrożenia zdrowia bądź życia - informuje Pogotowie Ratunkowe z Oleśnicy.
Pozostałe 70% zrealizowanych wyjazdów w 2023 roku dotyczyły pacjentów z chorobami przewlekłymi lub innymi przypadkami, które w pierwszej kolejności powinny być diagnozowane w poradni lekarza rodzinnego lub poradniach specjalistycznych (w roku 2022 było to prawie 80%).
– Należy pamiętać, że zespoły ratownictwa medycznego działające w ramach państwowego systemu ratownictwa medycznego nie mają możliwości wystawienia recepty czy też udzielenia konsultacji lekarskiej – przypominają ratownicy. – Sprzęt w ambulansach oraz wysoko wykwalifikowany personel przygotowany jest do niesienia pomocy w sytuacjach krytycznych m. in. udar mózgu, zawał mięśnia sercowego, stan padaczkowy, wypadek komunikacyjny i wiele innych kiedy zdrowie bądź życie ludzkie jest bezpośrednio zagrożone. Rozważne wzywanie ZRM pozwala zwiększyć dostępność ambulansów oraz skrócić czas dotarcia do poszkodowanego.
– Jednak pamiętajmy – w razie wątpliwości zawsze możemy wykonać połączenie z numerem alarmowym. Dyspozytor medyczny po przeprowadzeniu wywiadu podejmuje decyzję o dalszym postępowaniu – podkreślają.
red./
źródło: PZS/