Oleśnicka biblioteka otrzymała 132 000 zł w konkursie dotacyjnym BLISKO
By red. 5 miesięcy agoOleśnicka Biblioteka spośród wielu zgłoszonych z całej Polski otrzymała dofinansowanie w programie dotacyjnym BLISKO Narodowe Centrum Kultury, będące Operatorem Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 właśnie ogłosiło wyniki konkursu dotacyjnego BLISKO.
Spośród wielu wniosków zgłoszonych z całej Polski, wybrano 47 projektów do dalszej realizacji i finansowania. Projekt Oleśnickiej Biblioteki Publicznej zajął 6. miejsce!
W latach 2024-2025 realizowany będzie program pod nazwą "PRZYGODĘ Z BIBLIOTEKĄ W OLEŚNICY CZAS ZACZĄĆ"! Jest to bardzo duży sukces dla naszej Instytucji. Zadanie zakłada przeprowadzenie szeregu działań animacyjnych i edukacyjnych mających na celu wzmocnienie pozycji biblioteki jako lokalnego ośrodka życia społecznego oraz centrum dostępu do kultury i wiedzy w Oleśnicy.
Celem strategicznym programu "BLISKO" jest wzmocnienie roli bibliotek publicznych jako „trzeciego miejsca”, czyli lokalnego ośrodka życia społecznego, stanowiącego centrum dostępu do kultury i wiedzy oraz integrującego społeczność.
"PRZYGODĘ Z BIBLIOTEKĄ W OLEŚNICY CZAS ZACZĄĆ" to tytuł wniosku w ramach kierunku interwencji 4.1 BLISKO (2024-2025) czwartego naboru w ramach pięcioletniego programu rządowego NPRCz 2.0. – który daje wsparcie, narzędzia i inspiracje do budowania pozycji biblioteki jako „trzeciego miejsca” w lokalnej społecznościach.
Zadanie zakłada przeprowadzenie szeregu działań animacyjnych i edukacyjnych mających na celu wzmocnienie pozycji biblioteki jako lokalnego ośrodka życia społecznego oraz centrum dostępu do kultury i wiedzy w Oleśnicy. Wszystkie działania , które przeprowadzimy z partnerami i do przeprowadzenia których zachęcimy lokalną społeczność będą ściśle związane z biblioteką , jej zbiorami i jej przestrzenią . Dodatkowo wyjdziemy z naszymi propozycjami do miejsc gdzie mieszkańcy lubią spędzać wolny czas np. do parków. Co pozwoli nam na dotarcie z ofertą do osób na co dzień mnie korzystających z oferty biblioteki i zwiększyć liczbę odbiorców. Aby jak najlepiej odpowiedzieć na czytelnicze i kulturalne potrzeby naszych mieszkańców, przeprowadzimy szeroką diagnozę lokalną, która pozwoli na odkrywanie i wspieranie inicjatyw oddolnych. Trwałym elementem projektu będzie wydawnictwo , w którym opiszemy i zilustrujemy zdjęciami zwycięskie , zrealizowane projekty mieszkańców. Realizacja projektu pozwoli nam na dotarcie do osób dotychczas nieobecnych w działaniach instytucji , na podniesienie prestiżu biblioteki oraz na podniesienie kapitału społecznego i kulturalnego mieszkańców Oleśnicy. Dzięki czemu biblioteka stanie się trzecim miejscem.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim na lata 2021–2025.
Celem jest wzmacnianie roli bibliotek jako „trzeciego miejsca” jednoczącego społeczność lokalną działaniami kulturalnymi, przyczyniającego się do rozwoju aktywnego czytelnictwa i uczestnictwa w kulturze.
Kierunek interwencji 4.1. BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność służy:
rozwijaniu lokalnych partnerstw, w których wiodącym podmiotem jest biblioteka jako przestrzeń do spotkań, wspólnej pracy, działalności twórczej, promowania aktywności czytelniczej oraz odpoczynku i integracji społeczności
wzmacnianiu kompetencji pracowników bibliotek, pozwalających na rozpoznanie potrzeb i potencjału kulturowego członków lokalnych społeczności, a w konsekwencji na efektywną z nimi współpracę i inicjowanie działań kulturalnych wokół bibliotek
wymianie doświadczeń z innymi beneficjentami w skali kraju
włączeniu nowych środowisk w działalność bibliotek i aktywizacji społeczności lokalnych
Działania Kierunku interwencji 4.1. zostały zaprojektowane z myślą o pełnym wykorzystaniu funkcji, jakie w życiu społeczności lokalnych pełnią lub mogą pełnić biblioteki publiczne.
Kierunek interwencji 4.1. BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność służy:
· rozwijaniu lokalnych partnerstw, w których wiodącym podmiotem jest biblioteka jako przestrzeń do spotkań, wspólnej pracy, działalności twórczej, promowania aktywności czytelniczej oraz odpoczynku i integracji społeczności;
· wzmacnianiu kompetencji pracowników bibliotek, pozwalających na rozpoznanie potrzeb i potencjału kulturowego członków lokalnych społeczności, a w konsekwencji na efektywną z nimi współpracę i inicjowanie działań kulturalnych wokół bibliotek;
· wymianie doświadczeń z innymi beneficjentami w skali kraju;
· włączeniu nowych środowisk w działalność bibliotek i aktywizacji społeczności lokalnych.
Dzięki udziałowi w BLISKO Oleśnicka biblioteka zostanie wzbogacona wartościowymi wydarzeniami promującymi czytelnictwo, a pracownicy instytucji podniosą kompetencje zawodowe - bez względu na miejsce pracy, zajmowane stanowisko, stopień naukowy czy zainteresowania.
Na realizację zadań Oleśnicka Biblioteka Publiczna i. Mikołaja Reja w Oleśnicy otrzymała środki na dofinansowanie na wydatków bieżących, w kwocie 132 000 zł., zajmując szóste miejsce w Polsce pod względem jakości przygotowanego wniosku.
red./
źródło: UM Oleśnicy/